Neriešenie rómskej problematiky je podľa Kisku ukážkou neschopnosti riadiť veci verejné

Prezident SR Andrej Kiska kritiku k rómskej otázke predniesol účastníkom 28. snemu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).

17.05.2017 16:20
debata (141)

„Ak existuje téma, pri ktorej sú naše nedostatky pri spravovaní vecí verejných a naša slabá schopnosť sústrediť sa na azda najviac viditeľné, tak je to riešenie problému chudobných rómskych komunít,“ vyhlásil s tým, že táto neschopnosť pácha veľké škody nielen v týchto komunitách, ale aj v celej spoločnosti.

S kritikou neriešenia rómskej problematiky na... Foto: Ivan Majerský, Pravda
snem ZMOS, Kiska, zmos S kritikou neriešenia rómskej problematiky na Slovensku sa prihovoril prezident Andrej Kiska účastníkom 28. snemu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Kiska pripomenul, že Slovensko má pritom na roky 2014 až 2020 k dispozícii 450 miliónov eur z fondov EÚ na riešenie rómskej problematiky. Tieto financie by podľa prezidenta pri správnom nasmerovaní mohli v krátkom čase zlepšiť život v rómskych komunitách a znížiť napätie pri ich spolunažívaní s väčšinovým obyvateľstvom.

Zvýšiť vzdelanosť Rómov

„Úspechy sú však skôr anomáliou, než systémovým výstupom“ konštatoval. Zdôraznil, že potrebné je stanovenie jasných cieľov, vynucovanie záväzkov a koordinácia hlavných aktérov. "Rázny zásah štátnych a samosprávnych orgánov a inštitúcií sú nevyhnutné,“ vyhlásil Kiska.

Za priority považuje zvýšenie vzdelanosti Rómov vrátane ukončenia segregácie v školách a radikálne zlepšenie kvality bývania, obe za primeranej účasti Rómov. „Je v životnom záujme Slovenska určiť jasné ciele a pracovať na ich naplnení,“ zdôraznil, pričom do priameho súvisu uviedol riešenie rómskej problematiky a nárast extrémizmu.

Nestačí veci iba riešiť, treba mať výsledky

Kiska delegátom snemu ZMOSu poďakoval za ich verejnú službu a každodenné úsilie na riešenie problémov, ktoré sužujú nielen samosprávy, ale aj celú krajinu. Slovensko podľa hlavy štátu potrebuje pridať vo viacerých oblastiach, pričom ako príklad spomenul vzdelávanie, najmä najmenších detí na základných školách.

Za problém považuje aj kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti vo všetkých regiónoch. „Už nestačí veci iba riešiť, treba mať výsledky. Musíme veci dokončiť tak, aby to ľudia aj pocítili,“ zdôraznil a dodal, že práve samosprávy, ktoré sú najbližšie k ľuďom, majú skúsenosti v hľadaní tých najlepších riešení a stratégií.

141 debata chyba
Viac na túto tému: #ZMOS #Andrej Kiska #rómska problematika #rómska otázka
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy