Advokátka týraných Rómov verí, že súd zmení rozhodnutie o oslobodení policajtov

Podľa advokátky je nepochopiteľné, že okresný súd odmietol akceptovať ako dôkaz videonahrávku bez toho, aby dal vykonať znalecký posudok.

18.05.2017 15:38
debata

Tvrdí to advokátka Vanda Durbáková, zastupujúca šesticu rómskych chlapcov, ktorých v roku 2009 údajne týrali policajti. Informoval o tom Štefan Ivanco z Poradne pre občianske a ľudské práva, s ktorou Durbáková spolupracuje.

Okresný súd Košice II obvinených policajtov po druhý raz oslobodil a uviedol, že nebolo jednoznačne preukázané, že sa skutok stal tak, ako je uvedené v obžalobe. Rozhodnutie súdu nie je právoplatné, prokurátor sa voči nemu odvolal.

Nezákonné rozhodnutie súdu

„Stále verím, že odvolací súd toto rozhodnutie na základe odvolania podaného prokurátorom zvráti a poškodení sa napokon nebudú musieť domáhať spravodlivosti až na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu,“ vyhlásila Durbáková, ktorá považuje rozhodnutie súdu za nezákonné.

Tvrdí, že nahrávka, ktorú prokurátor navrhol podrobiť znaleckému posudku, je kľúčovým dôkazom, ktorý zachytáva časť násilia páchaného na poškodených rómskych chlapcoch.

Štefan Ivanco, programový koordinátor Poradne pre občianske a ľudské práva, tvrdí, že účinná ochrana pred policajným násilím na Slovensku je stále vzdialeným cieľom: „Je pre mňa skľučujúce vidieť, akým spôsobom košický súd opäť rozhodol a ako ďaleko je aj po ôsmich rokoch od celého incidentu právoplatné a spravodlivé súdne rozhodnutie, o ktoré sa poškodení usilujú,“ uviedol vo vyhlásení Ivanco.

Všetkých desať obžalovaných oslobodili

Trestný senát Okresného súdu Košice II v stredu 17. mája v kauze šikanovania rómskych detí z košickej mestskej časti Luník IX oslobodil všetkých desať, prevažne bývalých policajtov spod obžaloby zo zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa a vydierania.

Obžalovaní sa podľa obžaloby v marci 2009 dopustili šikanovania šiestich rómskych chlapcov zo sídliska Lunik IX, ktorí boli podozriví, že prepadli dôchodkyňu. Policajti údajne na chodbe Obvodného oddelenia PZ Košice – Juh nútili mladých Rómov pod hrozbou násilia, aby sa navzájom fackovali a bozkávali. Prikázali im vyzliecť sa donaha a stáť s rukami nad hlavou. Huckali na nich psy bez náhubkov.

Policajti si týranie natáčali

Jednému z chlapcov vraj policajt priložil k hlave zbraň, vyhrážal sa mu zabitím a nútil ho lízať mu topánku. Chlapcom podľa obžaloby nadávali do „bandy cigánskej" a priebeh incidentu si nahrávali na mobilné telefóny. Krátke šoty si posielali medzi sebou aj iným kolegom. Zostrihaná nahrávka sa dostala k redaktorovi denníka SME a ten obsah zverejnil. Na základe toho začala polícia konať.

V priebehu nového pojednávania súd nevyhovel návrhu prokurátora, aby dal novému znalcovi preskúmať nahrávku na nosiči. Znalec mal skúmať, či nahrávka vznikla len klasickým pospájaním záznamov z viacerých mobilov, alebo či bol záznam a celý dej nejako upravovaný. Polícii sa totiž nepodarilo nájsť ani jeden telefón s originálom aspoň jednej časti záznamu. Súd nahrávku znova neuznal ako dôkaz. Odôvodnil to tým, že nejde o originál, nedajú sa na nej rozpoznať konkrétne tváre a nebola získaná zákonným spôsobom, pričom je spochybniteľná jej dôveryhodnosť.

K objasneniu neprispeli ani samotní poškodení, ktorí nedokázali vysvetliť predtým vniknuté rozpory v ich výpovediach, dokonca pribudli ďalšie rozpory, pričom mnohí argumentovali, že po toľkých rokoch na všetko takmer zabudli.

debata chyba
Viac na túto tému: #polícia #Rómovia #policajti #týranie detí #rómske deti