Hanička privezie turistov k Spišskému hradu

, 26.05.2017 15:00
spišské podhradie, vlak, hanička
Miestni veria, že vláčikom pricestuje do Spišského Podhradia viac turistov. Autor: ,

Turistov budú voziť k Spišskému hradu vlastným vláčikom. Tento krok, podporujúci cestovný ruch v regióne, sa rozhodlo urobiť mesto Spišské Podhradie. Už dlhšie rozmýšľali, ako zvýšiť návštevnosť v meste tak, aby aspoň každý desiaty človek, ktorý mieri na Spišský hrad, zavítal aj do mesta pod ním. Rozhodli sa preto kúpiť vláčik a využívať zrušenú železničnú trať medzi Spišským Podhradím a Spišskými Vlachmi.

„Od Železníc Slovenskej republiky sme za 2¤400 eur s DPH kúpili motorový vláčik, ktorý sme pomenovali Hanička, a dali sme ho opraviť. Zároveň sme od spoločnosti Cargo za 10-tisíc eur kúpili budovu depa, ktorá je u nás a v ktorej bude vláčik parkovať. Prvýkrát zvezie turistov už v sobotu 27. mája. Jeho vlastníkom je síce naše mesto, ale prevádzkovať ho bude súkromná spoločnosť LTE Logistik a Transport Slovakia, s. r. o.,“ vysvetľuje primátor Spišského Podhradia Michal Kapusta.

Hanička sa túto sobotu vydá prvýkrát na trať v slávnostnom duchu. Primátor prízvukuje, že ju bude sprevádzať aj parná lokomotíva prezývaná Papagáj. Turistov budú zvážať po trase Poprad – Spišská Nová Ves – Spišské Vlachy – Spišské Podhradie. Podujatie s názvom Návrat Haničky pod Spišský hrad so sprievodným programom spoluorganizujú aj Klub železničnej historickej techniky Poprad a Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Tatry – Spiš – Pieniny.

Sezóna Haničky sa začne od júna a potrvá do konca augusta. Počas troch letných mesiacov bude premávať počas víkendov a jedna cesta bude cestujúcich stáť symbolické jedno euro. Asi deväťkilometrovú trať zo Spišských Vlách do Spišského Podhradia alebo opačne zvládne približne za šestnásť minút. Premávať bude trikrát denne v oboch smeroch. Hanička, ktorá je červenej farby, má 68 miest na sedenie. Primátor verí, že bude nielen atrakciou v regióne, ale aj zvýši počet návštevníkov mesta.

Spišský hrad patrí k najnavštevo­vanejším hradom na Slovensku. Vlani ho podľa informácií zástupkyne riaditeľky Slovenského národného múzea – Spišského múzea v Levoči Dáše Uharčekovej Pavúkovej navštívilo viac ako 209-tisíc turistov. Mnohí z nich pritom zavítali aj do Spišského Podhradia, ktoré sa pýši viacerými pamiatkami a zaujímavosťami. „Najväčšou je Spišská Kapitula, ktorá je akoby samostatným mestečkom s viacerými pamiatkami, ďalej lokalita Dereveník, a jednu veľkú pamiatkovú zónu tvorí aj námestie, na ktorom je takmer každý dom národnou kultúrnou pamiatkou. Celkovo ich u nás máme viac ako sto,“ konštatuje primátor Spišského Podhradia.

„Veľmi sa vláčiku tešíme, veď Spišský hrad, ktorý je ako jediný z hradov na Slovensku zapísaný v Zozname Svetového dedičstva UNESCO, nemal železničné spojenie. Teraz sa už turisti k nemu budú môcť dopraviť aj vlakom,“ podotkla Uharčeková Pavúková. Privítajú to podľa nej najmä ľudia, ktorí nemajú auto, a preto bolo pre nich problémom k hradu sa dostať.

„Túto aktivitu podporujeme všetkými desiatimi,“ zdôraznila aj riaditeľka OOCR Tatry – Spiš – Pieniny Gabriela Bodnárová. Podľa nej to môže k Spišskému hradu pritiahnuť ešte viac návštevníkov, a to aj zo vzdialenejších regiónov. „Vláčik by mohol byť aj veľmi zaujímavou atrakciou pre deti, zároveň bude mať tento produkt ekologický rozmer. S tým, že ľudia sa budú môcť k hradu dopraviť namiesto autami vlakom, teda ekologickejšou dopravou, čo by mali pocítiť nielen parkoviská, ale aj samotná príroda,“ zdupľovala Bodnárová.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#vláčik #turisti #Spišský hrad #Spišské podhradie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Flower box vintage srdce "L" červené ruže

Flower box vintage srdce "L" červené ruže

34,99
Kytica Zimona 10

Kytica Zimona 10

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk