Ústavný súd zrušil Mečiarove amnestie

Ústavný súd rozhodol, že zrušenie Mečiarových amnestií je v súlade s ústavou. Podľa našich informácií bolo za osem sudcov a dvaja boli proti.

, , 31.05.2017 14:35, aktualizované: 19:30
debata (471)

Plénum Ústavného súdu (ÚS) SR na neverejnom rokovaní rozhodlo, že NR SR prijatím ústavného zákona o zrušení Mečiarových amnestií neporušil Ústavu SR. Ako informovala v tlačovej správe hovorkyňa ÚS Martina Ferencová, plénum rozhodlo, že Uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky č. 570 z 5. apríla 2017 o zrušení článku V a článku VI rozhodnutia predsedu vlády Slovenskej republiky a rozhodnutia predsedu vlády Slovenskej republiky zo 7. júla 1998 o amnestii, ako aj rozhodnutia prezidenta Slovenskej republiky v konaní o milosť pre obvineného zo dňa 12. decembra 1997 je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky.

K rozhodnutiu pripojili odlišné stanoviská k výroku Milan Ľalík a Peter Brňák. Odlišné stanoviská k odôvodneniu pripojili Ivetta Macejková, Ľudmila Gajdošíková a Lajos Mészáros.

Politológ Michal Horský vníma rozhodnutie Ústavného súdu ako bodku za dlhoročným úsilím demokratických síl zrušiť Mečiarove amnestie. „Ostane historickou skutočnosťou, že sa to stalo z podnetu občanov, opozície, ale predovšetkým vládnej koalície, ktorá takýto návrh presadila,“ uviedol Horský.

Zrušili aj milosť pre Michala Kováča ml.

Národná rada SR 5. apríla prijala uznesenia o zrušení amnestií Vladimíra Mečiara. Zároveň bola zrušená aj milosť pre Michala Kováča ml. Poslanci uznesenie schválili 129 hlasmi naprieč celým politickým spektrom. Ako dôvod tohto kroku sa v parlamentnom uznesení okrem iného uvádzalo, že slovenskú spoločnosť dlhodobo znepokojujú amnestie predsedu vlády Vladimíra Mečiara vykonávajúceho niektoré právomoci prezidenta obsiahnuté v rozhodnutiach predsedu vlády o amnestiách, a tiež aj udelená milosť prezidentom Michalom Kováčom zo dňa 12. decembra 1997.

Uznesenie vychádza z presvedčenia, že neoddeliteľnou súčasťou právneho štátu je rešpektovanie základných práv a slobôd, rešpektujúc princíp, že amnestiu nemožno udeliť predstaviteľom štátnej moci, osobám, ktoré konajú v ich mene alebo v súčinnosti s nimi, a blízkym predstaviteľom štátnej moci. Poslanci pri rozhodnutí tiež brali do úvahy Deklaráciu o ochrane všetkých osôb pred núteným zmiznutím ako Medzinárodný dohovor o ochrane všetkých osôb pred nedobrovoľným zmiznutím.

Ešte 9. apríla právnik Ivana Lexu Ľubomír Hlbočan uviedol pre médiá, že Národná rada SR prijatím uznesenia o zrušení Mečiarových amnestií postupovala protiústavne a on bude svojmu klientovi odporúčať zvážiť proti tomu možnosť použitia právnych prostriedkov. Teraz avizuje, že že zrušenie Mečiarových amnestií napadne na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu.

Zavlečenie prezidentovho syna

Jediný z amnestovaných prípadov, ktorý sa dostal až na súd, je prípad zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. Obžalobu na Okresnom súde Bratislava III podal prokurátor Michal Serbin v roku 2000. V prípade figuruje 13 ľudí, vrátane exšéfa SIS Ivana Lexu. Hovorca bratislavských krajských súdov Pavol Adamčiak ešte v apríli informoval, že deň nasledujúci po dni vydania nálezu Ústavného súdu SR o amnestiách bude náhodným výberom pomocou technických prostriedkov pridelený prípad novému zákonnému sudcovi. Sudca, ktorý vo veci rozhodoval pred jej zrušením, už nie je totiž na Okresnom súde Bratislava III. V prípade ďalších amnestovaných skutkov môže konať polícia. Na otázku, ako bude v súvislosti so zrušením amnestií postupovať polícia, z oddelenia komunikácie kancelárie policajného prezidenta v apríli odpovedali, že „policajný zbor sa vo svojej činnosti riadi ústavou, ústavnými zákonmi, zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi“. K samotným metódam, postupom, formám a spôsobu odhaľovania a vyšetrovania sa nebudeme vyjadrovať, dodali v apríli.

Bezpečnostný analytik Milan Žitný hovorí, že súdny proces určite bude, ale nevie, či padne aj rozsudok. „Vidím to na nekonečný proces. Jeden z kľúčových svedkov, bývalý námestník SIS Jaroslav Svěchota je po smrti. Môžeme špekulovať, že mnohí si nebudú pamätať alebo poprú svoje prechádzajúce výpovede, že boli vynútené. Nepochybne tam budú obštrukcie,“ mieni analytik. Predpokladá, že bývalý riaditeľ SIS Ivan Lexa a ďalší aktéri kauzy sa obrátia na Európsky súd pre ľudské práva. „Nepochybujem, že Európsky súd pre ľudské práva im dá za pravdu. Zmeniť už raz udelenú amnestiu je v právnom štáte čosi nepredstaviteľné,“ dodal Žitný.

Amnestie zrušili po 19 rokoch

Politici roky hovorili o zrušení Mečiarových amnestií, v parlamente sa však až do tohto roka nenašla dostatočná vôľa takýto krok urobiť. Téma začala opäť rezonovať minulý rok po pohrebe prezidenta Michala Kováča. Spolupracovník exprezidenta Kováča Pavol Demeš vtedy vyhlásil, že zrušiť nemorálne amnestie Vladimíra Mečiara by sa malo stať štátnou prioritou. Koncom januára vyzvalo 26 renomovaných odborníkov z justície na zrušenie amnestií. Keďže časť politickej reprezentácie bola presvedčená, že zrušeniu amnestií ústavným zákonom bránia všeobecné princípy práva, chceli ich pochybnosti vyvrátiť. Podľa ich právneho názoru bývalý predseda vlády Vladimír Mečiar svojimi rozhodnutiami o amnestiách nezohľadňoval záujmy občanov, ani zachovanie a obhajobu ústavy. Za zrušenie Mečiarových amnestií prijatím ústavného zákona sa vyslovilo vo februárovom prieskume agentúry Focus 63 percent respondentov.

 • Kedy začne v kauze zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny konať polícia, prokuratúra a súdy?

  Najprv musí vyjsť rozhodnutie Ústavného súdu o tom, že zrušenie Mečiarových amnestií je v súlade s ústavou, v Zbierke zákonov. Nemalo by to však trvať dlho.

 • Kedy sa môžu pred súd postaviť 13 obvinení v kauze zavlečenia?

  Žaloba bola podaná pred 17 rokmi na Okresnom súde Bratislava III. Spis, ktorý má asi 20-tisíc strán, dostane náhodne sudca, ktorý ho bude musieť naštudovať. Ten môže vrátiť vec na došetrenie. Ak mu to odobrí druhostupňový súd, polícia a prokuratúra budú musieť došetrenie vykonať. V opačnom prípade sudca vytýči hlavné pojednávanie.

 • Súvisí so zrušením amnestií aj vyšetrovanie smrti Róberta Remiáša?

  Právnici sa v tomto názore rôznia. Polícia však prípad vlani otvorila a vyšetruje ho ďalej.

 • Čo nastane, ak Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu vyhovie sťažnosti Ivana Lexu a ďalších aktérov kauzy?

  Od momentu rozhodnutia Štrasburgu by mal byť príslušný slovenský súd viazaný právnym názorom európskeho súdu vysloveným v rozsudku. Zrejme by súdne konanie, ak by ešte pokračovalo, zastavil. Otázkou tiež je, či by nemal obnoviť konanie aj Ústavný súd, pretože je viazaný právnym názorom Štrasburgu.

 • Ako dlho môže rozhodovať súd v Štrasburgu?

  Súd nemá stanovenú lehotu, je preťažený množstvom podaní a verdikt môže prijať aj po niekoľkých rokoch.

© Autorské práva vyhradené

471 debata chyba
Viac na túto tému: #Mečiarove amnestie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy