Zrušenie amnestií je prvý krok, páchateľov hanebného činu treba odsúdiť, hovorí Kiska

Zrušenie amnestií je len prvý krok. Druhý krok je však nemenej dôležitý, a síce aby páchatelia hanebného činu boli odsúdení. Prezident Andrej Kiska tak na štvrtkovom brífingu reagoval na rozhodnutie Ústavného súdu SR, ktorý potvrdil zrušenie Mečiarových amnestií.

01.06.2017 14:04
Andrej Kiska, Zrušenie Mečiarových amnestií Foto: ,
Prezident SR Andrej Kiska (vpravo) počas brífingu k zrušeniu Mečiarových amnestií, ktoré svojim rozhodnutím potvrdil Ústavný súd SR.
debata (132)

Občania Slovenska majú podľa Kisku veľké očakávania. „Nesmieme dovoliť, aby tak ako pri iných kauzách sa nás za rok, za dva alebo za päť spýtali, ako je možné, že zase nikto nie je odsúdený,“ povedal Kiska.

Ľudia a odborníci sa podľa Kisku spojili a dokázali niečo, v čo pred pár rokmi nikto nedúfal, že sa môže stať. „Ľudia sa spojili a spoločne ako občianska spoločnosť dokázali presvedčiť politikov, ktorí nám roky tvrdili, že sa Mečiarove amnestie nedajú zrušiť, že sa zrušiť dajú,“ uviedol Kiska.

Plénum Ústavného súdu (ÚS) SR v stredu 31. mája na neverejnom rokovaní rozhodlo, že NR SR prijatím ústavného zákona o zrušení Mečiarových amnestií neporušila Ústavu SR. Ako informovala v tlačovej správe hovorkyňa ÚS Martina Ferencová, plénum rozhodlo, že Uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky č. 570 z 5. apríla 2017 o zrušení článku V a článku VI rozhodnutia predsedu vlády Slovenskej republiky a rozhodnutia predsedu vlády Slovenskej republiky zo 7. júla 1998 o amnestii, ako aj rozhodnutia prezidenta Slovenskej republiky v konaní o milosť pre obvineného zo dňa 12. decembra 1997 je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky.

Facebook X.com 132 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Ústavny súd #Andrej Kiska #Mečiarove amnestie