Poslanci OĽaNO-NOVA vyzývajú Kovaříka, aby konal v medializovaných kauzách

Účinne konať v korupčných kauzách môžu len orgány činné v trestnom konaní, nie úradníci. Ako na brífingu povedal opozičný poslanec Gábor Grendel (OĽaNO-NOVA), napriek tomu chce dať novému šéfovi Odboru prevencie korupcie Úradu vlády SR Petrovi Kovaříkovi šancu ukázať, ako mieni v závažných prípadoch postupovať. Spolu s poslancom Jánom Maroszom mu preto odovzdali podnety k trom medializovaným kauzám.

02.06.2017 11:45
fico, peter kovarik. Foto: ,
Nový šéf Odboru prevencie korupcie Úradu vlády SR Peter Kovařík.
debata (12)

Kovařík by sa podľa OĽaNO mal zaoberať napríklad výmenami pozemkov v réžii ministerstva vnútra a jeho šéfa Roberta Kaliňáka. Rezort pri zámenách pozemkov a nehnuteľností za účelom získať priestory pre klientske centrá a byty pre policajtov v Bratislave, Martine a Žiline podľa opozície postupoval nevýhodne pre štát, pričom na druhej strane výmenných vzťahov sú vždy ľudia blízki ministrovi vnútra. Kovařík by sa tiež podľa opozičných poslancov mal zaoberať zvýhodneným nájomným predsedu vlády Roberta Fica v komplexe Bonaparte.

„Logicky sa natíska otázka, prečo sa vlastník bytu pán Bašternák uspokojí s polovičným nájomným v porovnaní s tým, aké si za byt môže nárokovať,“ povedal Marosz s tým, že za znížené nájomné môže existovať iné protiplnenie. Tretí prípad, na ktorý opoziční poslanci upozorňujú Kovaříka, je postup finančnej správy v kauze spoločnosti Dúha, ktorá stavia tunel Višňové. Podľa medializovaných informácií odhalila finančná správa v tomto prípade daňové úniky, nakoniec však vo veci nekonala.

„Ak sa pán Kovařík chce stretávať a počúvať, veľmi radi sa s ním stretneme a povieme mu detaily,“ dodal Grendel.

Odbor prevencie korupcie na Úrade vlády SR vedia od 1. júna bývalý policajný vyšetrovateľ Peter Kovařík. Ten viedol v rokoch 2010 až 2012 Odbor boja proti korupcii Prezídia Policajného zboru a od roku 2012 pôsobil ako policajný pridelenec SR vo Washingtone D.C. Ako policajný vyšetrovateľ pôsobil v oblasti boja proti korupcii od roku 2004.

Odbor prevencie korupcie bol podľa premiéra na Úrade vlády SR vyňatý zo sekcie kontroly a spadá teraz priamo pod jeho kanceláriu. Jeho úlohou je mimo organizovania školení a seminárov prichádzať aj s návrhmi zákonov v oblasti boja proti korupcii alebo zabezpečovať ochranu nahlasovateľom.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #OĽaNO #odbor prevencie korupcie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy