Prípady súvisiace s amnestiami už majú svojich sudcov

Na Okresnom súde Bratislava III už majú prípady, ktoré doteraz pre Mečiarove amnestie boli v trezore, svojich sudcov. Zákonným sudcom v kauze zavlečenia Michala Kováča ml. do Rakúska je Karol Posluch.

02.06.2017 12:01 , aktualizované: 14:27
debata (4)

V kauze nezákonnej likvidácie dodávky Mercedes, ktorú tajná služba podľa výsledkov vyšetrovania použila na sledovanie Kováča mladšieho pred únosom, sa stal zákonným sudcom Roman Fitt.

Informoval hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak. Zdôraznil, že procesný postup v uvedených trestných veciach je v plnej kompetencii zákonných sudcov. Ide o obsahovo rozsiahle trestné veci, preto je potrebný aj rozsiahly čas na oboznámenie sa s nimi a naštudovanie veci, aby na základe toho mohli zákonní sudcovia zvoliť ďalší procesný postup, dodal Adamčiak.

Nález ÚS SR sa týka aj kauzy zmareného referenda, ktorú prokurátor podal na Okresný súd Bratislava I. Táto vec bola náhodným výberom pridelená novému zákonnému sudcovi Rollandovi Keménymu.

V Zbierke zákonov v piatok vyšiel nález Ústavného súdu SR k amnestiám, stal sa tak účinným. Plénum ústavného súdu v stredu na neverejnom rokovaní rozhodlo, že parlament prijatím ústavného zákona o zrušení Mečiarových amnestií neporušil Ústavu SR. Mečiarove amnestie a aj milosť pre Michala Kováča ml. sú teda zrušené. Národná rada SR prijala uznesenia o ich zrušení 5. apríla. Poslanci uznesenie schválili 129 hlasmi naprieč celým politickým spektrom.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Mečiarove amnestie #únos prezidentovho syna