Prieskum: Neohrozený Smer, SaS si drží druhú pozíciu, do parlamentu aj KDH

08.06.2017 12:23

V prípade, ak by sa parlamentné voľby konali začiatkom júna, zvíťazila by strana Smer-SD so ziskom 26,2 percenta hlasov.

Vyplýva to z prieskumu preferencii politických strán, ktorý agentúra FOCUS uskutočnila v dňoch 31. mája až 4. júna formou osobného dopytovania. Výberovú vzorku tvorilo 1 012 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia.

Respondenti mali odpovedať na otázku: „Teraz si, prosím, predstavte, že by sa parlamentné voľby konali tento víkend a kandidovali by nasledujúce politické strany a hnutia. Ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?“

Na druhom mieste by sa podľa prieskumu umiestnila strana Sloboda a Solidarita so ziskom 13,4 percenta hlasov. Nasledovali by Ľudová strana Naše Slovensko (10,9 %), Slovenská národná strana (10,2 %), hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti-NOVA (9,6 %), Sme rodina – Boris Kollár (7,4 %) a Most-Híd (6,9 %).

Do parlamentu by sa dostalo aj Kresťanskodemo­kratické hnutie (KDH) so ziskom 5,7 percenta.

Naopak, pred bránami zákonodarného zboru by zostali Strana maďarskej komunity (4,0 %), Strana zelených Slovenska (1,6 %) či Komunistická strana Slovenska (1,2 %). Iné strany alebo hnutia by získali menej ako jedno percento hlasov.

Podľa výsledkov prieskumu by Smer-SD získal v parlamente 44 kresiel, SaS 22, ĽSNS 18, SNS 17, OĽaNO-NOVA 16, Sme rodina – Boris Kollár 12, Most-Híd 12 a KDH deväť.

Na voľbách by sa podľa prieskumu zúčastnilo 69,5 percenta respondentov. Voliť by nešlo 20,6 percenta a 9,9 percenta opýtaných odpovedalo „neviem“.

#prieskum #parlament #NR SR #Focus #prieskum verejnej mienky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku