Na protikorupčný pochod v Žiline prišlo 1 500, v Prešove viac ako 2 500 ľudí

Veľký protikorupčný pochod na Mariánskom námestí v Žiline prišlo podporiť približne 1 500 ľudí.

12.06.2017 18:06 , aktualizované: 19:49
žilina, pochod Foto: ,
K bratislavskej iniciatíve sa tentoraz pripojili aj žilinskí stredoškoláci.
debata (434)

„Sme tu preto, aby sme sa pripojili k bratislavskej iniciatíve. Tak, ako pred týždňom v Bratislave a v Košiciach, tak dnes sa stretávame tu v Žiline a v Prešove. Ide nám v prvom rade o to, aby sme vyzbierali 100-tisíc podpisov pod protikorupčnú petíciu. Momentálne už máme vyzbieraných okolo 50-tisíc podpisov,“ povedala jedna z organizátoriek protestu, stredoškoláčka Michaela Knošková.

Podobne ako predošlé protikorupčné protesty v Bratislave a Košiciach, aj ten v Žiline bol podľa organizátorov apolitický a nestranícky a iniciovali ho miestni stredoškoláci. „Je to naozaj iniciatíva iba čisto študentov, nie stredných škôl, preto ich ani nemenujeme. Viedla nás k tomu iniciatíva v Bratislave. Aj my, študenti zo Žiliny, chceme podporiť túto iniciatívu. Lebo naozaj si myslíme, že je potrebné bojovať proti korupcii,“ povedala ďalšia spoluorganizátorka, stredoškoláčka Adriana Repáňová.

Protikorupčný protest v Žiline trval hodinu a pol. Z pódia sa davu ľudí prihovorili okrem študentov aj herec Juraj Kemka, bývalá zamestnankyňa ministerstva zahraničných vecí Zuzana Hlávková a matka zavraždeného Róberta Remiáša Anna Remiášová. Počas pochodov študenti zbierajú podpisy pod protikorupčnú petíciu, ktorou chcú po dosiahnutí 100-tisíc podpisov zaviazať Národnú radu SR, aby rokovala o prešetrení korupčných káuz, odvolaní ministra vnútra Roberta Kaliňáka či odchode špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

Proti korupcii protestovali v Prešove tisíce ľudí

Davy ľudí prilákal do centra mesta Veľký protikorupčný pochod, ktorý sa dnes podvečer uskutočnil v Prešove. Akciu zorganizovali stredoškolskí študenti s cieľom upozorniť na to, že kauzy, ktoré sa dotýkajú aj vysokých ústavných činiteľov, sa neriešia. Súbežne s akciou v Žiline tak nadviazali na obdobné minulotýždňové akcie v Bratislave a Košiciach.

Prešovský pochod sa začal pri Dome kultúry a dav sa postupne presunul k pódiu v centre mesta. Nechýbali transparenty vyzývajúce na odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka i policajného prezidenta Tibora Gašpara. Dav skandoval heslá ako „Nechceme tu korupciu“, „Chceme právny štát“, „Kaliňák odstúp“, „Hlavy hore, Kali dole“ alebo „Skutok sa stal“. Na pódiu vystúpili najprv miestni organizátori pochodu, štyria mladí študenti z Gymnázia sv. Moniky v Prešove. Po nich sa ľuďom prihovorila aj jedna z iniciátoriek akcie Karolína Farská a postupne sa pridali aj ďalší rečníci z rôznych miest. Akciu zakončila štátna hymna.

„Ryba smrdí od hlavy. Ako máme ľudí motivovať, aby nahlasovali korupciu a správali sa poctivo, keď vidia na tých najvyšších postoch ľudí, ktorí sú podozriví z rôznych káuz a nevedia vysvetliť a vyvrátiť toto podozrenie. Neuspokojuje nás fráza ‚skutok sa nestal‘, a preto aj organizujeme tento protest tu, v Prešove, aby aj ľudia z východu mohli vyjadriť svoj názor,“ zdôvodnila motiváciu pochod v Prešove zrealizovať jedna z jeho organizátorov Anna Čujová. „Chceme, aby si ľudia už od tých najnižších miest uvedomili, že nemajú páchať korupciu a chceme, aby na tých najvyšších miestach videli, že sa niečo deje, korupcia sa rieši a aj tí najvyšší predstavitelia sú odvolávaní. Ak nepoukážeme na to, že sa korupcia deje a chceme s tým niečo spraviť, tak všetci budú ticho a nič sa nestane. Je to jeden zo spôsobov ako túto situáciu zmeniť,“ dodal ďalší organizátor Samuel Kolesár.

Odhady o účasti na prešovskom pochode sa rôznili, pohybovali sa od 2 500 až do 4 000 ľudí. Podporu prišli vyjadriť všetky vekové kategórie, prevládali ale najmä mladí ľudia. Na piatich stanovištiach sa účastníci mohli podpísať pod protikorupčnú petíciu, ktorá mala pred akciou vyše 40-tisíc podpisov. Organizátorov účasť potešila, na sociálnej sieti mali potvrdených vyše tisíc ľudí. Do mesta ich prišlo viac. „Sme veľmi spokojní a radi za každého človeka, ktorý sa rozhodol prejaviť svoj názor,“ uviedla Čujová. Spokojnosť s účasťou vyjadrila aj jedna z hlavných organizátorov protikorupčných protestov Karolína Farská, podľa ktorej účasť prekonala očakávania.

„Povedali nám, že najväčšie akcie od Nežnej revolúcie tu mali okolo 600 ľudí, takže toto je veľmi uspokojivé. Určite to pomôže povedomiu, ktoré sa snažíme vytvoriť a podporiť protikorupčnú petíciu, a to, že si ľudia uvedomia, že stojí za to niečo robiť a nenechať sa okrádať,“ povedala Farská. Ako pre agentúru SITA potvrdila, študenti momentálne ďalšie pochody neplánujú, budú ale pokračovať v rámci protikorupčnej kampane v zbieraní podpisov pod petíciu aj v ďalších mestách a počas leta chcú využiť aj hudobné festivaly. Ich cieľom je dosiahnuť 100-tisíc podpisov, aby sa petíciou zaoberal parlament. V petícii žiadajú, aby sa objektívne vyšetrili najväčšie korupčné kauzy, aby z funkcie ministra vnútra odstúpil Robert Kaliňák, z postu prezidenta polície Tibor Gašpar, a aby bol pre nečinnosť odvolaný špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

© Autorské práva vyhradené

434 debata chyba
Viac na túto tému: #Žilina #protikorupčný pochod