Čech, ktorý kradol u Kňažka, dostal tri roky, herec skritizoval predsedu senátu

16.06.2017 07:33, aktualizované: 12:30
Milan Kňažko
Milan Kňažko. Autor: ,

Trojročný trest väzenia vymeral súd českému občanovi za krádež peňazí a cenností v bratislavskej vile herca Milana Kňažka. Verdikt nie je právoplatný, obhajoba aj prokurátor si ponechali lehotu na odvolanie. Obžalovanému hrozilo až desať rokov väzenia. Kňažko, ktorý zlodeja vo svojom dome pristihol a postrelil, netajil nesúhlas s výškou uloženého trestu a slovne sa pustil do predsedu senátu.

Do Kňažkovej vily v prestížnej bratislavskej štvrti neďaleko pamätníka Slavín Čech vnikol v noci tento rok v januári. V dome odcudzil hotovosť z peňaženky a pomocou nájdených kľúčov otvoril trezor, z ktorého podľa obžaloby zobral peniaze, prsteň a hodinky v celkovej hodnote najmenej 10.000 eur. Herec sa však zobudil a zlodeja postrelil. Zranený muž ešte stihol z vily utiecť, ale policajti ho dolapili v záhrade Kňažkovho domu. Na súdny proces čakal vo väzbe.

Obžalovaný Pavel Novotný zo Strakoníc v úvode pojednávania, ktoré sa konalo v deň jeho 50. narodenín, priznal vinu, čo celý proces zrýchlilo. Senát Okresného súdu Bratislava I tak obmedzil priebeh dokazovania iba na okolnosti, ktoré mali vplyv na výšku trestu. Súdne konanie trvalo len asi hodinu. Okrem krádeže muž čelil obžalobe aj z porušovania domovej slobody a z poškodzovania cudzej veci.

Súd uložil Čechovi trest na spodnej hranici trestnej sadzby. Kým prokurátor požadoval trest väzenia, obhajoba žiadala podmienku. S ohľadom na priznanie sa Novotný môže odvolať len voči výške uloženého trestu.

Kňažko sa po vynesení rozsudku nahlas netajil svoju nespokojnosť s nízkym trestom a ešte v pojednávacej miestnosti kritizoval predsedu senátu. „Bolo niečo do vrecka?“ spýtal sa Kňažko sudcu. Ten ho varoval pred uložením poriadkovej pokuty či vyvedením z miestnosti. „Stačí mi vaša hanba za vaše rozsudky,“ opätoval herec a pri odchode zo súdnej miestnosti buchol dverami.

Obžalovaný sa už skôr listom ospravedlnil Kňažkovi a o odpustenie požiadal herca aj počas pojednávania. „Rád by som sa ešte raz ospravedlnil poškodenému za všetky príkoria, ktoré sa stali a ktoré vznikli mojím konaním. Veľmi to ľutujem,“ povedal. Dodal, že hercov dom si vybral náhodne a že nekonal na objednávku inej osoby. Vyjadrenie ľútosti je v súdnom konaní poľahčujúca okolnosť.

Kňažko pred novinármi ešte pred vynesením verdiktu odmietol žiadosť obžalovaného o odpustenie a tvrdil, že muž s ohľadom na okolnosti prípadu nekonal náhodne. Povedal, že zlodej mal pri krádeži rukavice aj nástroje na vlámanie a že jeho vilu nie je z ulice vidieť. Kňažko odmietol špekulovať, či má nepriateľov, ktorí by si krádež mohli objednať.

Novotný už bol v minulosti podozrivý z krádeže na Slovensku, trestné stíhanie však bolo v roku 2008 podmienečne zastavené. Podľa predsedu senátu bol obžalovaný opakovane stíhaný aj vo vlasti. S ohľadom na platné slovenských zákony však súd jeho skutky v Slovenskej republike pri rozhodovaní v prejednávanej veci nemohol vziať do úvahy.

#Milan Kňažko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Kytica žltý  flower box kocka craspédia

Kytica žltý flower box kocka craspédia

29,99
Flower box vintage kocka "S"  červené ruže

Flower box vintage kocka "S" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk