Z pokladu Matice zmizlo aj zlato

Škandál okolo národného pokladu Matice slovenskej, na ktorý sa zbierali občania začiatkom 90. rokov, nemá konca. Najnovšie sa zistilo, že z pokladu znovu ubudlo, chýba niekoľko desiatok retiazok a prsteňov. Ich hodnota zatiaľ vyčíslená nie je.

27.06.2017 11:30 , aktualizované: 17:59
matica slovenská, martin Foto:
Sídlo Matice slovenskej v Martine.
debata (77)

Kto je zodpovedný za stratu predmetov zo zlata a iných cenných kovov, o to sa sporia Matica slovenská a súkromná Nadácia Matice slovenskej, ktorá má poklad v správe. Len nedávno sa pritom prišlo aj na to, že je poškodených niekoľko obrazov maliara Vincenta Hložníka. Umelec pred štvrťstoročím venoval na národný poklad stovku svojich diel.

V priebehu niekoľkých týždňov ide už o dve závažné kauzy, týkajúce sa národného pokladu. Ministerstvo kultúry, ktoré prispieva zo štátneho rozpočtu na činnosť Matice, sa v utorok k najnovším zisteniam nevyjadrilo, rovnako ani Najvyšší kontrolný úrad, ktorý kontroluje použitie verejných peňazí. Zasiahnuť by mohli orgány činné v trestnom konaní, k tomu však zatiaľ nedošlo.

Správca Matice Maroš Smolec v utorok uviedol, že Matica sa po dlhých rokoch rozhodla otvoriť bezpečnostnú skriňu uloženú v matičnej budove v Martine, aby zistila aktuálny stav kovovej časti zbierky na národný poklad.

„Pri kontrole za dohľadu štátnej notárky sa zistilo, že niekoľko desiatok obálok, v ktorých boli umiestnené predmety zo zlata, bolo otvorených a ich obsah nezodpovedal inventarizačným zoznamom na obálkach,“ uviedol Smolec. Matica chce po dôkladnej inventarizácii aj za účasti predstaviteľov Nadácie Matice podrobnejšie preveriť, čo chýba.

Jozef Steiner, správca Nadácie Matice, ktorá poklad spravuje, povedal, že Matica sa zmocnila trezoru násilím, keď odvŕtala zámky. „Neviem, či zlodej teraz kričí – chyťte zlodeja,“ povedal Pravde Steiner. Podľa neho sa do bezpečnostnej skrine zasiahlo ešte tento rok v apríli. Ako uviedol, 4. apríla dostal pozvanie, aby prišiel otvoriť trezor aj s inventarizačnou komisiou, ale mal na to iba necelých 24 hodín. Až o pár dní zistil, že došlo k násilnému otvoreniu trezoru. Nadácia Matice následne podala trestné oznámenie.

Steiner sa stal správcom Nadácie Matice slovenskej v roku 2012. Vtedy zvolal komisiu, kde pozval zástupcov Matice, notára a inventarizačnú komisiu a prevzal obsah trezoru. „Keď sme to preberali, nepostrehol som, až na dve obálky, že by bolo odpečatených niekoľko obalov, ako dnes oni tvrdia,“ uviedol Steiner.

Správca Matice Smolec reagoval, že „my sme to neukradli“. Pri otváraní trezoru bol podľa neho prítomný notár, kamera a robili sa aj fotografické zábery. Trezor sa rozhodli otvoriť, aby sa ďalej spoločnosť netraumatizovala otáznikmi nad národným pokladom. Z e-mailov, ktoré si vymenili so Steinerom, mal Smolec dojem, že Nadácia Matice nemala záujem prísť a trezor otvoriť. Tá totiž mala od neho kľúče.

V novembri sú v Matici slovenskej voľby nového vedenia. Steiner chce kandidovať za predsedu dozorného výboru Matice. „Je to zjavná diskreditačná kampaň voči mojej osobe,“ povedal s tým, že súčasné vedenie chce touto kauzou ovplyvniť miestne odbory Matice. Smolec odmietol spájať zverejnenie informácií o chýbajúcej časti národného pokladu s voľbami.

„Mňa nezaujíma, kto kandiduje na predsedu Matice a predsedu dozorného výboru,“ uviedol Smolec. Podľa neho v súčasnosti je ešte predčasné hovoriť, akú hodnotu mali stratené prstene a retiazky. Právnici Matice teraz celú vec posudzujú.

Zbierku na národný poklad vyhlásila Matica pri príležitosti vzniku Slovenskej republiky v roku 1993. Na národný poklad ľudia prispievali cennosťami z drahých kovov. Maliar Vincent Hložník daroval zase stovku svojich obrazov. Pred časom vyšlo najavo, že niektoré majú byť poškodené. Obrazy mala v správe Nadácia Matice, ale uložené boli v priestoroch Matice slovenskej.

Skutočnosť, že obrazy nie sú v poriadku, odhalila Turčianska galéria v Martine. Matica ju oslovila, aby zbierku uložila vo svojom depozite. Vedenie galérie si dalo vypracovať posudok odborníkovi. Podľa neho mali obrazy väčšie či menšie poškodenia rámov, zvlnené plátna a kartóny. Najvážnejšie podozrenie sa však týkalo napadnutia plesňou.

Matica sa bráni, že škody nepredstavujú riziko znehodnotenia umeleckých diel a ich reštaurácia by nemala byť ani finančne náročná. Tvrdí, že komunikuje so Slovenskou národnou galériou, ktorá prisľúbila pomoc pri reštaurácii.

Národný poklad je už roky kontroverznou témou a stále sú okolo neho spory. Okrem kovovej časti a obrazov ľudia prispeli na poklad tiež finančnou hotovosťou. Tá sa investovala s vidinou vysokého zhodnotenia do Podielového družstva Slovenské investície, ktoré skrachovalo. Podľa Matice vinou Nadácie Matice národ prišiel o 26 miliónov korún, teda okolo 870-tisíc eur.

© Autorské práva vyhradené

77 debata chyba
Viac na túto tému: #Matica slovenská