Vlani sa na Slovensku objavilo rekordných 87 nových prípadov nákazy HIV

Päť z nich bolo diagnostikovaných u cudzincov. Vlani lekári diagnostikovali desať nových prípadov AIDS a nahlásené boli aj tri úmrtia pacientov s HIV infekciou.

28.06.2017 12:17
debata (4)

Sú to doteraz najvyššie počty nových prípadov zaznamenaných za jeden kalendárny rok. Uvádza sa to v správe ministra zdravotníctva o plnení Národného programu prevencie HIV/AIDS v Slovenskej republike na roky 2013 – 2016 za rok 2016, ktorú dnes vláda vzala na vedomie.

Vírus ľudskej imunodeficiencie (HIV) a syndróm získanej ľudskej imunitnej nedostatočnosti (AIDS) sú vážnym zdravotníckym a celospoločenským problémom. Počet ľudí s HIV/AIDS neustále narastá a toto ochorenie je aj napriek všetkým snahám stále nevyliečiteľné a končí sa smrťou.

Poskytovaním kvalitnej liečby a dodržiavaním účinného liečebného režimu sa riziko prenosu HIV môže znížiť až o 96 percent. Správne nastavená liečba je dôležitá nielen pre ľudí žijúcich s HIV/AIDS, ale aj v prevencii a v spomalení šírenia tohto ochorenia.

Sledovanie nákazy HIV sa na Slovensku zaviedlo v roku 1985. Odvtedy až do konca roka 2016 bolo na našom území zaregistrovaných 898 prípadov infekcie vírusom imunitnej nedostatočnosti, z toho 756 bolo u občanov Slovenska. Najväčší výskyt infekcie je dlhodobo v Bratislavskom kra­ji.

Väčšina ochorení bola zaznamenaná v skupine mužov majúcich sex s mužmi a získanie nákazy homosexuálnym stykom bolo stanovené v 65 percentách prípadov. Heterosexuálnym stykom bolo prenesených takmer 24 percent infekcií, dve percentá injekčným užívaním drog a v roku 1986 sa vyskytol aj jeden prípad nákazy transfúziou krvi. V takmer desiatich percentách prípadov nebol spôsob prenosu stanovený.

Na Slovensku liečbu ľudí s HIV/AIDS zabezpečujú v piatich mestách: v Bratislave, Banskej Bystrici, Martine, Košiciach a Nitre.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #HIV #AIDS