Odzvoní už konečne cestným pirátom?

K tragickej nehode v Nitre, pri ktorej zahynul iba 11-ročný školák, pravdepodobne vôbec nemuselo dôjsť.

29.06.2017 20:00
debata (92)

Bezohľadný vodič už totiž v minulosti za rovnaký trestný čin pred súdom stál. Ani vlastná odstrašujúca skúsenosť mu však zrejme nestačila na to, aby sa obdobným situáciám vyhýbal.

K nešťastiu došlo 22. júna na nitrianskej Dobšinského ulici. Vodič na mercedese po výjazde z kruhového objazdu narazil do matky s malým synom, ktorí boli v tom čase na bicykloch. Obaja utrpeli vážne poranenia, ani následný prevoz do nemocnice však chlapcovi život nezachránil.

Nikoho zatiaľ neobvinili, keďže sa stále čaká na znalecké dokazovanie. Zdroj blízky polícii však denníku Pravda prezradil, že vodič mal ísť prirýchlo. Horná sadzba v prípade obvinenia z usmrtenia z nedbanlivosti je 12 rokov odňatia slobody. Opakovaný prehrešok s tým najhorším scenárom mu navyše môže ešte poriadne priťažiť.

Slovenská legislatíva ťahá v súboji s cestnými pirátmi už dlhé roky za kratší koniec. Aj keď sú sadzby prísne, nenapraviteľní vodiči často obchádzajú iba s podmienečnými trestami. Prejde zopár mesiacov – a už znovu sedia za volantom. Súčasné znenie zákona by však advokát Ladislav Kuruc nemenil. Možnú cestu na zlepšenie vidí v prísnejších finančných postihoch previnilcov, prípadne namiesto strašiaka väzenskej cely v dlhšom zákaze šoférovania.

Zákon je jednou stránkou mince

„Zákony by som nemenil, sú dobré a prísne. V tejto problematike je však veľmi zložité nejakým spôsobom kategorizovať všetkých páchateľov. Ide totiž o trestné činy z nedbanlivosti a súdy majú možnosti a potrebné nástroje, aby mohli razantne zasiahnuť a rozhodnúť,“ zdôraznil. Ako príklad uviedol Kuruc zahraničie, kde pri tejto problematike tiež uprednostňujú tresty finančného odškodnenia a odobratia vodičského preukazu pred dlhými pobytmi za mrežami. „Zákaz šoférovania môže byť od jedného do desiatich rokov, aj za hranicami dávajú prednosť takýmto typom trestov. Podľa mňa si niekto dá väčší pozor, keď mu silne siahnu na majetok, ako keď mu vyprší podmienka a šoféruje ďalej,“ uzavrel.

Zákon je jednou stránkou mince, druhou je však samotná prax. Rozhodnutia súdov sú zväčša veľmi umiernené a vinníkom dávajú priestor na „nápravu“. Niektoré z nich nechápe ani generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Ten pri tejto príležitosti spomenul paradoxné situácie, keď vodiči dostali vyššie pokuty od policajtov, ako pri samotných pojednávaniach na súdoch.

Za zmenu k lepšiemu možno považovať stanovisko Krajskej prokuratúry v Bratislave z vlaňajšieho septembra, ktorá presne spísala, ako majú prokurátori pri dopravných trestných činoch postupovať. Pri návrhoch trestov musia zohľadniť všetky súvislosti, ako sú aj požitie alkoholu, agresívna jazda či výpisy z karty vodiča. Týmto záväzným nariadením by sa vraj malo zabrániť tomu, aby „známe firmy“ mohli ďalej páchať rozsiahle škody.

© Autorské práva vyhradené

92 debata chyba
Viac na túto tému: #nehoda #cestní piráti