Vojenské spravodajstvo upozorňuje na marihuanu medzi vojakmi

V minulom roku zaznamenalo Vojenské spravodajstvo (VS) nárast počtu prípadov konzumácie omamných a psychotropných látok, predovšetkým marihuany, príslušníkmi Ozbrojených síl (OS) SR.

03.07.2017 13:41
debata (53)

Uvádza sa to v správe o činnosti spravodajstva za minulý rok. Zvýšená spravodajská pozornosť bola venovaná aj obchodovaniu s omamnými a psychotropnými látkami, anabolickými steroidmi a inými zakázanými generikami v súvislosti s ich distribúciou príslušníkmi OS SR. V niektorých prípadoch boli identifikovaní aj dodávatelia či výrobcovia omamných a psychotropných látok a anabolických steroidov z civilného prostredia, o ktorých boli informácie priebežne odstúpené orgánom činným v trestnom konaní, uvádza sa vo zverejnenej správe. Vojenské spravodajstvo tiež priznáva, že zaznamenali aj niekoľko prípadov v oblasti organizovaného zločinu, odhaľovania skutkov spájaných s nedovoleným ozbrojovaním, nelegálnym obchodovaním s vojenskou muníciou či výbušninami. Vďaka činnosti Vojenského spravodajstva bol minulý rok v júni zo služobného pomeru prepustený vojak, ktorý bol identifikovaný ako prívrženec pravicového extrémizmu.

V oblasti spravodajskej ochrany príslušníkov OS SR pôsobiacich v zahraničí bola činnosť Vojenského spravodajstva štandardne zameraná predovšetkým na operácie medzinárodného krízového manažmentu NATO – RESOLTE SUPPORT v Afganistane, Európskej únie – EUFOR ALTHEA v Bosne a Hercegovine a OSN – UNFICYP na Cypre. Činnosť príslušníkov VS je vo vzťahu k operáciám medzinárodného krízového manažmentu vysoko cenená na medzinárodnej úrovni. V roku 2016 bol príslušník Vojenského spravodajstva pôsobiaci v Afganistane z úrovne spravodajských zložiek Aliancie za preukázané schopnosti a výkon funkcie vyhlásený za špeciálneho agenta roka, uvádza sa vo zverejnenom materiáli.

Vojenské spravodajstvo vo svojej správe tiež uvádza, že bezpečnostné prostredie na Slovensku bolo aj v uplynulom roku naďalej negatívne ovplyvňované identifikovanými tlmenými a pretrvávajúcimi bezpečnostnými hrozbami. Z hľadiska zdrojov týchto hrozieb neboli zaznamenané výrazné zmeny. Zdroje hrozieb boli identifikované a monitorované v kybernetickom priestore, na území SR, v regiónoch Európskej únie, Západného Balkánu, Spoločenstva nezávislých štátov, Ukrajiny, Blízkeho a Stredného východu a Severnej Afriky a najmä v krízových a konfliktných oblastiach niektorých uvedených regiónov, píše sa v materiáli. Podstatne zvýšená pozornosť bola minulý rok venovaná najmä problematike strategickej propagandy a informačno-psychologického pôsobenia, vyhodnocovaniu indikátorov hrozieb kybernetických útokov, terorizmu a extrémizmu. „Získané poznatky v hodnotenom období potvrdzovali trend nárastu a zvyšovania intenzity aktivít cudzích spravodajských služieb na území Slovenska. Na elimináciu aktivít cudzích spravodajských služieb boli prijímané aktívne opatrenia,“ zdôrazňujú vojenskí spravodajci.

Zvýšená pozornosť bola vo vzťahu k problematike terorizmu venovaná aj monitoringu a vyhodnocovaniu džihádistickej propagandy v prostredí sociálnych sietí. Vojenskí spravodajcovia upozorňujú na to, že bezpečnostnú hrozbu predstavuje najmä nekontrolovaný pohyb osôb z Afriky, Sýrskej arabskej republiky a Irackej republiky. Bezpečnostnú hrozbu v dlhodobom horizonte predstavuje aj šírenie radikálnych islamských ideológií medzi migrantmi v azylových a prijímacích centrách v Európe. V tejto súvislosti môže byť problematická najmä druhá, resp. tretia generácia migrantov, píše sa ďalej v správe. Tak ako civilná spravodajská služba aj vojaci v správe píšu o nelegálnej preprave osôb a tovarov z Ukrajiny cez slovenský vzdušný priestor.

53 debata chyba
Viac na túto tému: #vojaci #marihuana #OS SR