OĽaNO: Fico si na akciu Smeru na Devíne nazvážal ľudí za štátne peniaze

Premiér Robert Fico zneužil sviatok sv. Cyrila a sv. Metoda na Hrade Devín na stranícku akciu Smeru, kam za štátne peniaze priviezol ľudí z celého Slovenska.

06.07.2017 12:58 , aktualizované: 17:30
debata (66)

Povedal to na tlačovej besede poslanec NR SR za hnutie OĽaNO-NOVA Eduard Heger s tým, že premiér Robert Fico (Smer) urobil z cyrilometodských slávností na Devíne akciu Mečiarových Pasienkov.

Heger uviedol, že podľa podnetu, ktorý dostalo hnutie OĽaNO-NOVA od nemenovaného občana, ministerstvo vnútra vydalo príkaz objednať z každého okresného mesta autobus na túto slávnosť. Poslanec dodal, že objednávky na autobusy sú zverejnené na stránke rezortu vnútra.

Zároveň dodal, že cena za prepravu bola od 500 do približne tisíc eur za každý autobus. „Teda minimálne 40 tisíc eur,“ uviedol. „Na akciu prišli hlavne ľudia vyššieho veku, čo sú voliči strany Smer-SD. Za autobusy platiť nemuseli,“ povedal s tým, že im to priamo na akcii potvrdili viacerí zúčastnení. Okrem toho hnutiu aj šoféri potvrdili, že takto zvážajú ľudí na rôzne akcie Smeru.

„Dostali sme aj sms, ktorú dostali členovia Smeru-SD od svojich okresných šéfov. Text správy hovorí, že bude zorganizovaný odvoz a bude odchádzať v konkrétny čas do Bratislavy na Hrad Devín, kde bude program osláv so sprievodnými akciami,“ dodal Heger s tým, že je zjavné, že aj viacerým členom Smeru-SD prekáža politika Roberta Fica.

Fico autobusy na Devín potvrdil

Premiér Robert Fico potvrdil, že ľudí z celého Slovenska na oslavy sviatku sv. Cyrila a Metoda vozili objednanými autobusmi.

Sviatok sv. Cyrila a Metoda je podľa Fica jeden z najvýznamnejších a vláda sa preto rozhodla urobiť oslavy, na ktoré mohol prísť každý, kto chcel. „Áno, je to pravda. Chceli sme dať možnosť ľuďom na Slovensku, ktorí mali záujem, prísť. Formou oznamov na nástenkách okresných úradov sme o tom informovali. Každý, kto chcel, mohol prísť,“ povedal Fico s tým, že poskytne presné vyúčtovanie, koľko to stálo. Zároveň opätovne zaútočil a povedal, že on bude sviatky oslavovať tak, ako sa patrí.

V stredu počas osláv na Devíne na prezidenta Andreja Kisku zaútočil za to, že sa na oslavách nezúčastnil. „Haló – kričím a hovorím aj k najvyššiemu ústavnému činiteľovi tohto štátu, že je najvýznamnejší štátny sviatok,“ zakričal Fico do mikrofónu.

Vyjadrenie ministerstva vnútra

Tlačový odbor ministerstva vnútra uviedol, že ide o celonárodný sviatok a na cyrilo-metodské duchovné dedičstvo odkazuje aj Ústava SR. „Úmyslom vlády bolo umožniť každému občanovi zúčastniť sa na oslavách, preto sme hromadnú dopravu zabezpečili vzhľadom na záujem ľudí z regiónov. Prepraviť sa mohol každý, kto nahlásil svoju účasť u kontaktných osôb na okresných úradoch. Počas štátneho sviatku je obmedzená verejná doprava, čo bol jeden z dôvodov na tento krok. Informáciu o celkových nákladoch zatiaľ nemáme, zverejníme ich ihneď po doručení a spracovaní faktúr,“ uviedol tlačový odbor vo svojom stanovisku.

Autobusy má podľa opozície zaplatiť Smer

Poslanec Ján Marosz povedal, že Fico v stredu hovoril o tom, ako „Cyril a Metod pomohli elitám objaviť vlastnú hodnotovú identitu“. Podľa Marosza si Fico,„aktívny člen komunistickej strany“, za peniaze ľudí urobil svoju reklamnú akciu. „My teraz voláme k vám. Haló, pán premiér, nehanbíte sa naviesť z celého Slovenska ľudí, dôchodcov a štátnych zamestnancov na to, aby vám robili komparz?“ pýtal sa.

Rovnako upozornil na to, že na akcii členovia Smeru-SD sedeli na stoličkách a dôchodcovia na tráve. Podľa neho Fico zneužil občanov na záujmy strany. Hnutie OĽaNO-NOVA vyzvalo Fica, aby do štátneho rozpočtu vrátil peniaze, ktoré minuli na autobusovú prepravu a aby ich zaplatil z vlastného vrecka alebo z vrecka strany Smer.

Predseda vlády SR Robert Fico počas... Foto: SITA, Jana Birošová
fico, devin Predseda vlády SR Robert Fico počas celoslovenských osláv pri príležitosti štátneho sviatku svätého Cyrila a Metoda na hrade Devín.

Predseda NR SR Andrej Danko mal záujem zúčastniť sa na cyrilometodských slávnostiach na Devíne, kde chcel vystúpiť s prejavom. Ako informovala Dankova hovorkyňa Zuzana Čižmáriková, z protokolu Úradu vlády SR však dostal odpoveď, že jeho prejav nie je na oslavách žiaduci a preto sa na oslavách nezúčastnil.

„Prejav predsedu ako aj svoj postoj zverejnil na svojom facebookovom profile a aj facebookovom profile strany. Napriek tomu, že išlo o akciu Úradu vlády SR, osobne mu je ľúto, že na tak významnom podujatí sa nemohol aktívne zúčastniť,“ dodala Čižmáriková.

Premiér Robert Fico v stredu vo svojom príhovore skritizoval prezidenta Andreja Kisku, že sa nezúčastnil na oslavách sviatku Cyrila a Metoda na bratislavskom Devíne. Ten prostredníctvom svojho hovorcu Romana Krpelana reagoval, že ho tiež na viacerých oslavách štátnych sviatkov nevidel, ale nikdy by mu nenapadlo o tom verejne hovoriť. Na podujatí, ktoré sa konalo pod záštitou premiéra Fica, sa zúčastnili členovia vlády, poslanci NR SR či osobnosti kultúrneho a spoločenského života.

66 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Smer #OĽaNO #Devín #Eduard Heger #štátne peniaze