Aktivista Katrinec: V spise o havárii Antonova pri Hejciach chýbajú informácie

Aktivista Ivan Katrinec spolu so zástupcom pozostalých po nehode vojenského lietadla An-24 v maďarskej obci Hejce Ľudovítom Orlickým nahliadol do odtajnenej časti spisu týkajúceho sa nehody.

10.07.2017 11:54
debata (11)

Ako však povedal novinárom, v tejto časti spisu sa nachádza menej informácii, ako o nehode zhromaždil on sám. „Minimálne traja svedkovia z Maďarska videli záblesk na palube, o tomto tam nie je ani zmienka,“ uviedol. Vyšetrovanie bolo podľa Katrinca urobené zo zásadnými chybami a jeho výsledok tomu aj zodpovedá. „Nie je stanovená presná príčina, čo sa vlastne stalo,“ povedal.

Katrinec tiež povedal, že prokurátor ho informoval o tom, že sa má stretnúť so zástupcom rezortu obrany, ktorý má rozhodnúť o možnom odtajnení zvyšku spisu. „Spis ale podľa mňa odtajnený nebude,“ vyhlásil.

Aktivista Ivan Katrinec spolu s pozostalými v... Foto: Robert Hüttner, Pravda
katrinec Aktivista Ivan Katrinec spolu s pozostalými v súvislosti s nehodou vojenského lietadla Antonov už dlhšie žiada o odtajnenie spisu.

Práve v utajenej časti spisu by podľa neho mali byť údaje o tom, či lietadlo bolo spôsobilé letieť. „Je na ministrovi obrany, ako sa zachová, či to odtajní,“ uviedol s tým, že za účelom odtajnenia spisu predložil aj petíciu do parlamentu. „Zároveň sme iniciovali, aby bol zmenený zákon. Nie je predsa mysliteľné, aby ten, kto bol priamo zainteresovaný na vyšetrovaní, a to bol minister obrany Gajdoš, rozhodoval o tom, či bude, alebo nebude odtajnený spis,“ dodal Katrinec.

Žiada odtajnenie spisu

Katrinec spolu s pozostalými v súvislosti s nehodou vojenského lietadla Antonov už dlhšie žiada o odtajnenie spisu. Tvrdí, že má na základe dôkazového materiálu podozrenie, že pri vyšetrovaní nehody došlo k manipulovaniu s dôkazovým materiálom, vyšetrovacím spisom, ako aj celkovým vyšetrovaním. Dôvodom je podľa neho snaha nezverejniť pravú príčinu havárie.

Vyšetrovanie nebolo podľa neho dôsledné a uberalo sa nesprávnym smerom, neboli preverené skutočnosti o ďalších možných príčinách havárie. Generálna prokuratúra SR na základe podnetu Katrinca z 18. októbra 2016 skonštatovala, že rozhodnutie o zastavení trestného stíhania v prípade havárie vojenského lietadla bolo vydané zákonne, a teda nebolo vydané predčasne. Jednotlivé námietky, ktoré uviedol Katrinec v podaní, boli podľa prokuratúry vyhodnotené ako nedôvodné a nevychádzali zo znalosti obsahu celého vyšetrovacieho spi­su,

Príčinou havárie pravdepodobne zlyhanie posádky

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár v súvislosti s návrhom na odtajnenie časti vyšetrovacieho spisu odporučil ministrovi obrany Petrovi Gajdošovi už v januári, aby zvážil „dôvodnosť ďalšej potreby ochrany informácie v určenom stupni utajenia a zrušenie stupňa utajenia – vyhradené".

Odtajnenie, resp. zrušenie utajenia spisu k nehode vojenského lietadla An-24 z januára 2006 je významné z hľadiska rozptýlenia akýchkoľvek pochybností o správnosti, úplnosti a zákonnosti objasnenia leteckej nehody príslušnými štátnymi orgánmi, myslí si generálny prokurátor.

Vojenský špeciál An-24 havaroval 19. januára 2006 po náraze do kopca pri severomaďarskej obci Hejce. Na palube bolo 43 ľudí vracajúcich sa z misie KFOR z Kosova. Prežil jeden vojak Martin Farkaš. Išlo o najväčšiu tragédiu v histórii slovenského letectva. Vyšetrovanie sa pred rokmi uzavrelo s tým, že hlavnou príčinou havárie bolo pravdepodobne zlyhanie posádky lietadla.

Pri klesaní podľa oficiálnych výsledkov vyšetrovania posádka nevyužila prístroje, ktoré mala k dispozícii na palube a nedodržala bezpečnú výšku lietadla nad terénom. Analýza podľa oficiálne zverejnených informácií nepotvrdila zlyhanie leteckej techniky. Keďže chýbajú objektívne dôkazy, nemohla byť príčina nehody jednoznačne potvrdená.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Antonov #Hejce #havária lietadla #AN-24 #Ivan Katrinec