Situácia na Ukrajine sa zlepšuje, tvrdí Lajčák

10.07.2017 18:08
Miroslav Lajčák
Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák si myslí, že situácia na Ukrajine sa zlepšuje. Autor: ,

Ak sme presvedčení, že viac demokracie znamená väčšiu stabilitu, potom Ukrajina je skúškou dospelosti pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Európskej únie (EÚ). Povedal to na stretnutí šéfov rezortov diplomacie krajín Visegrádskej štvorky (V4), Rakúska, Slovinska a Chorvátska v Budapešti v paneli venovanom Ukrajine minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.

Ako ďalej informovali z tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí, stretnutie malo na programe tri hlavné body v samostatných blokoch, a to dopravné a iné prepojenia regiónu, západný Balkán a Ukrajinu.

Podľa Lajčáka musia občania na Ukrajine vidieť pokrok a na vlastnej koži pocítiť, že sa veci hýbu dopredu. “Musia veriť, že existuje nádej na lepší zajtrajšok a zároveň pochopiť, že bez reforiem to nepôjde. Naša pomoc smerujúca na Ukrajinu sa musí sústrediť na oblasti napĺňania Minských dohôd: stabilizáciu politického systému a ekonomiky, rozvoj demokratických inštitúcií, podporu boja proti korupcii, posilnenia právneho štátu a slobody slova. A táto pomoc by mala byť podmienená zmenami v spoločnosti. Pretože v niektorých momentoch sa zdá, akoby nám na reformách záležalo viac než Ukrajincom samotným,“ povedal slovenský minister.

Dodal, že Ukrajina musí zostať v centre pozornosti EÚ, ktorá musí nájsť spôsob, ako sa viac zapojiť do reformných procesov v krajine, ak nechce čeliť ešte väčšej nestabilite z východu.

V téme infraštruktúrnych prepojení Slovensko podľa Lajčáka podporuje všetky regionálne iniciatívy, dopravné, energetické i digitálne, ktoré prispievajú k väčšej kohézii v rámci EÚ. Dôraz prikladá snahám o dosiahnutie funkčného a vzájomne prepojeného vnútorného trhu s energiou, ako stupienku k budovaniu energetickej únie. “V tejto súvislosti je pre nás výzvou do najbližšej budúcnosti dobudovať plynové prepojenie s Poľskom,“ doplnil Lajčák.

Západný Balkán je aj naďalej prioritou

Západný Balkán zostáva naďalej jednou z priorít slovenskej zahraničnej politiky. “So znepokojením sledujeme trend, v ktorom sa pomaly odkláňame od perspektív európskej integrácie krajín regiónu k agende dopadov nestability v nich na našu bezpečnosť,“ uviedol ďalej minister. Zdôraznil, že je potrebné, aby EÚ zohrávala väčšiu úlohu na západnom Balkáne, aby sme nestrácali pôdu, ktorú následne zaberajú iné subjekty.

Budapeštianske stretnutie bolo prvou schôdzkou na ministerskej úrovni počas maďarského predsedníctva vo V4, ktoré sa začalo 1. júla. Voľba Rakúska, Chorvátska a Slovinska ako účastníkov stretnutia nebola náhodná, s týmito krajinami V4 pravidelne spolupracuje v mnohých oblastiach, a to nielen pri infraštruktúrnych prepojeniach, ale aj v migračnej otázke či pri riešení otázok spojených so západným Balkánom. Súčasťou stretnutia bolo aj podnikateľské fórum, ktoré otvoril maďarský minister zahraničného obchodu a zahraničných vecí Péter Szijjártó a prijatie ministrov u maďarského premiéra Viktora Orbána.

#V4 #Ukrajina #Miroslav Lajčák #EÚ
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Perla Ruža Color

Perla Ruža Color

34,99
Rozeta

Rozeta

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk