OĽaNO zároveň začína zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR, na ktorej by mal byť odvolávaný minister školstva Peter Plavčan, pretože pri investíciách do vedy a výskumu za viac ako pol miliardy eur úplne zlyhal.
Ako povedala na tlačovej besede poslankyňa hnutia Veronika Remišová, strany vládnej koalície celkovo predvádzajú veľmi biedne výsledky, ale to, čo predvádza SNS na ministerstve školstva je hazardom s budúcnosťou Slovenska a je to proti národným záujmom. Pripomenula, že Andrej Danko doslova povedal k riadeniu ministra Plavčana: „Neberiem kritiku, že ho riadim. Budem ho riadiť, lebo aj ja som zodpovedný za ministerstvo, budem hovoriť, čo tam má robiť.“
Ministerstvo tají zoznam projektov
Ako upozornila, pri rozdeľovaní stoviek miliónov eur na strategický výskum ministerstvo školstva zamietlo projekty našich najlepších univerzít a Slovenskej akadémie vied.
„Zatiaľ nevieme, ktoré projekty ministerstvo schválilo, keďže ich zoznam tají. Včera o pol siedmej večer – posledný možný deň, nám prišla odpoveď na našu žiadosť podľa infozákona, kde nám ministerstvo odmietlo sprístupniť tieto žiadosti, keďže hodnotenie žiadostí ešte nie je ukončené. Absurdnejšie vysvetlenie som ešte nepočula,“ vyhlásila Remišová s tým, že ako mohlo ministerstvo zverejniť zamietnuté projekty, ak nie je ukončené hodnotenie. Zároveň konštatovala, že minister školstva Peter Plavčan nezverejnením tejto informácie porušuje zákon.
Drahé prístroje, ktoré nikomu neslúžia
Druhý problém je podľa Remišovej v podpore nákupu majetku a nie ľudí. Len samostatné hnuteľné veci predstavujú takmer 90 percent z celkového rozpočtu projektu, ide na ne 3 500 000 eur, vrátane vody, elektriny, kompletného vybavenia technologického laboratória. „Už v minulosti som upozorňovala, že sme za peniaze nakúpili rôzne drahé prístroje, na ktorých nemá kto robiť a ležia ešte zabalené v krabiciach,“ pripomenula.
Podľa nej je nehorázne, aby peniaze išli firme, ktorá výskum nerobila, žiadne laboratórium nemá a ide si ho kompletne zakúpiť za naše spoločné peniaze. „Naopak, mnohé vedecké inštitúcie, ktoré laboratóriá majú a majú aj inovatívne projekty, nedostali nič,“ dodala.
Podľa Remišovej peniaze na výskum idú firmám bez ľudského kapitálu. „Firma, ktorá dostala dotáciu za viac ako štyri milióny, má dvoch zamestnancov na všetky možné činnosti. To znamená, že všetky činnosti musí externalizovať. Aký má význam podporovať takpovediac výskumné schránky, ktoré na výskum nemajú ľudí a musia si ich prenajímať napríklad z vedeckých inštitúcií? Prečo nedať peniaze rovno vedeckým a výskumným inštitúciám bez takýchto schránkových sprostredkovateľov, ktorí si nechajú väčšinu zisku,“ zaujíma sa poslankyňa.