Prázdniny na cestách: každý deň jedna obeť

Prvé tri týždne letných prázdnin boli na cestách tragické. Polícia eviduje 21 obetí. Aj keď je to o jednu menej ako v rovnakom období roku 2016, nešťastia stále pribúdajú. Toto leto sa tiež stalo viac nehôd, polícia ich zaznamenala 943, čo je o 65 viac ako minulý rok.

27.07.2017 08:00
debata (6)

Denník Pravda pred týždňom mapoval dopravnú nehodovosť za prvých 19. dní prázdnin, vtedy sme písali o 19 obetiach. Čo deň, to život človeka. Najnovšie čísla z policajných štatistík za 21 dní ukázali, že tento trend pokračuje. Najtragickejším dňom bol 11. júl, keď v okrese Dunajská Streda zomreli v priebehu pár hodín pri dvoch nehodách až štyria ľudia.

Najviac smrteľných kolízií sa za tri týždne v stalo v Trnavskom kraji, kde zomrelo päť ľudí, v Banskobystrickom kraji sa začiatok leta obišiel bez tragickej nehody. Najhoršie v tomto ohľade dopadli posádky áut, ktoré tvorili až dve tretiny všetkých obetí. Najčastejšou príčinou dopravných nehôd naďalej ostáva porušenie povinnosti vodiča. Nasleduje neprimeraná rýchlosť jazdy a nesprávna jazda cez križovatku.

Práve nadmerná rýchlosť spolu s neskúsenosťou stála aj za tragédiou pri Banskej Štiavnici, ku ktorej došlo v pondelok tento týždeň. Len 15-ročný chlapec tu stratil kontrolu nad autom a narazil do stromu. Pri nehode prišla o život 17-ročná Adriana z Hliníka nad Hronom. Jej o rok staršia sestra skončila v nemocnici s ťažkými zraneniami. Chlapec nemal vodičský preukaz, polícia proti nemu vzniesla obvinenie z prečinov usmrtenia a ublíženia na zdraví.

Polícia pripomína negatívny vplyv letných horúčav na vodičov. Vysoké teploty znižujú pozornosť, spôsobujú oneskorenie reakcií a zvyšujú tiež agresivitu za volantom. Šoféri by nemali zabúdať na oddych, pitný režim a pravidelné prestávky pri dlhších cestách. Pre zvýšenie bezpečnosti polícia zvyšuje dohľad na miestach so zvýšeným rizikom vzniku nehôd a kolízií. Pripravuje tiež celoslovenské dopravnobezpeč­nostné akcie.

Dopravná nehodovosť od 1. do 23. júla

Rok 2017 2016
Počet nehôd 943 878
Zranených 70 72
Počet obetí 21 22
  • Najviac usmrtených v kraji: Trnavský – 5, Banskobystrický – 6
  • Najmenej usmrtených v kraji: Banskobystrický – 0, Trenčiansky – 0
Zdroj: PPZ

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba
Viac na túto tému: #nehoda