Kotlebu obvinili pre šeky na 1 488 eur, hrozia mu tri roky väzenia

, 28.07.2017 12:53, aktualizované: 17:42

Vyšetrovateľ posunul kauzu šekov s fašistickou symbolikou. Šéfa extrémistickej strany a banskobystrického župana Mariana Kotlebu obvinil z trestného činu extrémizmu.

Dopustiť sa ho mal v marci tohto roku, keď sociálne slabším rodinám rozdával šeky na sumu 1488 eur. Z popierania ľudských práv či hanobenia rasy sú okrem neho obvinení dvaja jeho poslanci, čo v histórii nášho parlamentu nemá obdobu. Na výroky členov tejto strany, ktoré sa spájajú s oslavou fašizmu, zareagoval generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Ten v máji navrhol Najvyššiemu súdu, aby ĽS NS rozpustil.

Marián Kotleba odovzdáva šek v hodnote 1488 eur.
Marián Kotleba odovzdáva šek v hodnote 1488 eur. Autor: ĽS NS

Obvinenie Kotlebu pre Pravdu potvrdil hovorca Policajného zboru Martin Wäldl. „Môžeme potvrdiť, že vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry 20. júla vzniesol obvinenie osobe M. K. za prečin prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Ďalšie informácie vzhľadom na prebiehajúce úkony trestného konania nie je možné poskytnúť,“ uviedol Wäldl. Poslancovi a županovi hrozí trest 6 mesiacov až 3 roky väzenia. Kotleba zneužil charitu, keď na deň výročia vzniku fašistického Slovenského štátu 14. marca tohto roku v Banskej Bystrici rozdeľoval peniaze pre sociálne slabé rodiny a hendikepovaných ľudí. Vtedy sa dal vyfotografovať s matkou a so štyrmi deťmi, medzi ktorými bol chlapec na vozíku. Na fotografii, ktorú kotlebovci vyvesili na sociálnu sieť, bol aj veľký šek na sumu 1488 eur. Tieto čísla majú v neonacistickej symbolike jasný odkaz, 14 poukazuje na známu 14-slovnú vetu amerického rasistu odsúdeného na doživotie Davida Lanea, ktorá hlása nadradenosť „bielej rasy“. Osmička predstavuje zase v abecede písmeno H, 88 teda znamená HH, respektíve nacistický pozdrav „Heil Hitler“. Po prevalení tejto kauzy kotlebovci tvrdili, že išlo o náhodu.

„Mne osobne je absolútne jasné, že išlo presne o to, z čoho Kotlebu vinia. Dieťa absolútne zneužili a číslo 1488 nebolo žiadnou náhodou,“ reagoval Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv, ktorý verí, že súdy a žalobcovia dokážu tieto extrémistické trestné činy dotiahnuť až k potrestaniu vinníkov. Pripomenul, že je celkovo smutné, že je extrémistická ĽS NS v parlamente. „Bol to náš inštitút, ktorý ihneď po parlamentných voľbách podal podnet na Generálnu prokuratúru, aby v prípade fašistov v parlamente začala konať. Pevne verím, že v budúcnosti budú ľudia, ktorí sa hlásia k neonacizmu, rasizmu a fašizmu dostatočne potrestaní, pretože už je toho všetkého ozaj priveľa,“ uzavrel Weisenbacher.

Okrem Kotlebu stíhajú poslancov Milana Mazureka a Stanislava Mizíka, obaja sú obvinení zo šírenia extrémizmu. Mazurekovi hrozí vyšší trest, 8 až 15 rokov väzenia, pretože sa dopustil závažnejšieho trestného činu. Je obvinený z apartheidu (politika rasovej odlúčenosti) a diskriminácie skupiny osôb. Mizík môže za výrobu extrémistických materiálov pobudnúť za mrežami šesť rokov. Elitní policajti si po ne prišli priamo do parlamentu.

V súčasnosti čelí fašistická strana návrhu na rozpustenie, ktorý na Najvyšší súd v máji tohto roku podal generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Návrh podložil až 170 podnetmi od občanov na nezákonnosť ĽS NS. V prípade zrušenia by išlo už o druhú Kotlebovu zakázanú stranu – v roku 2006 Najvyšší súd rozpustil Slovenskú pospolitosť, ktorej šéfoval.

Extrémisti si po podaní Čižnárovho návrhu zaregistrovali náhradnú stranu so skrytým neonacistickým názvom – Pevnosť Slovensko. Obdobnú formuláciu používal Adolf Hitler v nacistickom Nemecku, keď hovoril o Pevnosti Európa a potrebe opevnenia. Štatutárom politickej strany je Martin Beluský spoločne s ďalším členom ĽS NS Rastislavom Kyselom.

Pôvodný agentúrny text sme nahradili článkom z denníka Pravda.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#fašizmus #Marian Kotleba #ĽSNS #kotlebovci #fašisti
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku