Prieskum: Počas leta žiadne veľké výkyvy, v parlamente by bolo osem strán

Ak by parlamentné voľby boli v júli, do poslaneckých lavíc by sa podľa prieskumu agentúry Polis Slovakia posadili zástupcovia ôsmich politických strán a hnutí.

01.08.2017 10:04
debata (35)

Najsilnejšiu podporu má trojica strán: Smer (27,8 %), Sloboda a Solidarita (15,8 %) a Ľudová strana Naše Slovensko (11,2 %). Telefonický prieskum robila agentúra Polis Slovakia v dňoch 18. až 24 júla na vzorke 1 208 respondentov starších ako 18 rokov, na území celej SR. Respondentom položili otázku: Ak by parlamentné voľby boli teraz, najbližší víkend, ktorú stranu alebo hnutie by ste volili?

Do parlamentu by sa podľa prieskumu dostala Slovenská národná strana s podporou 9,5 percenta. Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti – NOVA by volilo 9,4 percenta opýtaných. Podporu hnutiu Sme rodina vyslovilo 6,4 percenta účastníkov prieskumu.

Do parlamentu má opäť namierené Kresťanskodemo­kratické hnutie, ktorého zástupcov v zákonodarnom zbore chce opäť vidieť šesť percent voličov. S podporou 5,5 percenta voličov by boli podľa júlového prieskumu v parlamente aj zástupcovia strany Most-Híd. Strana maďarskej komunity má podľa prieskumu podporu 4,7 percenta voličov a do parlamentu by sa tak zástupcovia tejto strany nedostali.

Preferencie sú vyrátané z 55 percentnej volebnej účasti. Nerozhodnutých bolo 29 percent respondentov, voliť by nešlo 16 percent opýtaných. Ak by voľby dopadli tak ako júlový prieskum, strany súčasnej koalície by vládu nezložili, nemali by v parlamente dostatok mandátov. Smer by mal 46 poslancov v parlamente, SNS by ich mala 16 a Most-Híd deväť.

35 debata chyba
Viac na túto tému: #volebný prieskum #agentúra Polis Slovakia