SaS: Vyšetrovanie Filipa Rybaniča nebolo zákonné

Filipa Rybaniča, ktorý je asistentom poslanca NR SR za SaS Jozefa Rajtára, čaká vo štvrtok 3. augusta súdne pojednávanie. Podľa obvinení si pozrel v banke účty ministra vnútra Roberta Kaliňáka a bývalého ministra dopravy Jána Počiatka.

01.08.2017 12:28, aktualizované: 14:12
debata (217)

Poslanci NR SR za stranu Sloboda a Solidarita sú však presvedčení, že tento súd sa vôbec nemal konať. Rajtár dnes na tlačovej besede poskytol novinárom právnu analýzu, ktorú vypracovala advokátka Eva Mišíková.

Podľa nej po podaní trestného oznámenia 9. júna 2016 nebol zo strany vyšetrovateľa produkovaný jediný zákonný a procesne použiteľný dôkaz, ktorý by trestnoprávny charakter oznámeného skutku potvrdzoval. „Na základe takto zisteného skutkového stavu nie sú splnené podmienky na podanie obžaloby,“ píše sa v právnej analýze.

Rajtár dodal, že napriek tomu prokurátor Alexander Berger prípad posunul na súd. Poslanec uviedol z analýzy tri príklady protizákonnosti. „Prvým je, že prokurátor Bystrík Palovič v uznesení z 11. júla 2016 vyhodnotil použitie kvalifikovanej skutkovej podstavy iba na základe vlastnej úvahy v tom zmysle, že bankové tajomstvo je základom činnosti banky a preto určite pôjde o "dôležitú povinnosť“.

Rajtár vysvetlil, že pojem „dôležitá povinnosť“ je právnym pojmom, ktorý je potrebné hodnotiť z pohľadu motivácie a spôsobenej škody, a tú podľa Rajtára a právnej analýzy vyšetrovateľ policajného zboru nezisťoval.

Druhým príkladom podľa neho je, že domová prehliadka u Rybaniča a príkaz na jej vykonanie boli nezákonné, lebo príkaz nebol náležite odôvodnený. Okrem toho Rajtár uviedol, že Rybaničovi zaistili záznamové zaradenia a Rajtárov poslanecký počítač. „Tieto zariadenia boli spracovávané znalcom, ktorý na to nemal oprávnenie. Nemal oprávnenie na skúmanie softvéru. Počítače, telefóny, usb kľúče boli po vrátení znefunkčnené,“ uviedol.

„Tento prípad bol vedený účelovo tak, že motiváciou bolo sledovať človeka, ktorý narušil mafiánsky systém vedenia štátu a odhalilo sa prepojenie medzi Robertom Kaliňákom a Ladislavom Bašternákom,“ do­dal.

V máji informovala, že vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry podal návrh na podanie obžaloby pre zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Ten bol doručený na Krajskú prokuratúru v Nitre. Filip Rybanič čelí obvineniam z porušenia bankového tajomstva, pretože médiám poskytol údaje z účtov ministra vnútra Roberta Kaliňáka a bývalého ministra dopravy Jána Počiatka.

Saskári nerozumejú priebehu trestného konania, uvádza sa v reakcii ministerstva vnútra, ktorú poskytol tlačový odbor rezortu vnútra. „Trestné oznámenie v tejto veci podávala Tatrabanka. Minister vnútra v tejto veci vystupuje ako poškodený, má teda právo ako ktorýkoľvek iný občan v tomto postavení nahliadnuť do vyšetrovacieho spisu… A to bol aj tento prípad. Do žiadneho vyšetrovania nikdy nezasahoval ani nezasahuje. Vyšetrovateľ pracuje pod dozorom prokuratúry a prokurátor je ten, kto podáva obžalobu na súd, nie minister vnútra. Súd obžalobu buď prijme, alebo neprijme. A jedine súd môže rozhodnúť o vine alebo nevine," píše sa v stanovisku ministerstva.

217 debata chyba
Viac na túto tému: #SaS #Jozef Rajtár #Filip Rybanič
Flowers