Nacionalistu Magáta obžalovali pre popieranie holokaustu

Mediálne známeho nacionalistu Mariána Magáta obžalovali pre trestný čin popierania holokaustu. Magát zároveň potvrdil, že aj napriek obžalobe chce naďalej kandidovať za predsedu Žilinského samosprávneho kraja.

01.08.2017 13:04
debata

Informáciu priniesli na profile na sociálnej sieti Správy RTVS. „Prokurátorka Okresnej prokuratúry Čadca podala dňa 27. júla Okresnému súdu v Čadci obžalobu na Mariána M. pre zločin podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd a prečin popierania a schvaľovania holokaustu a zločinov politických režimov,“ povedal zástupca hovorcu Krajskej prokuratúry v Žiline Matúš Harkabus. Obžaloba súvisí s výrokmi Mariána Magáta na sociálnych sieťach.

RTVS pripomína, že začiatkom februára okresný súd v Čadci odsúdil Magáta za nedovolené ozbrojovanie na tri roky podmienečne. Voči verdiktu sa odvolal. Polícia ho vypočúvala aj minulý rok počas protestu proti islamizácii, kde vyzýval ľudí na trhanie vlajky Európskej únie. V susednom Česku ho za vystúpenie na extrémistickom proteste obvinili z trestného činu podnecovania nenávisti voči skupine osôb.

Magát je jedným zo zakladateľov skupiny Vzdor Kysuce, ktorú ministerstvo vnútra eviduje ako extrémistickú. V minuloročných parlamentných voľbách neúspešne kandidoval za Ľudovú stranu Naše Slovensko. Na sociálnych sieťach sa netají antisemitizmom či obdivom k Adolfovi Hitlerovi, ktorého označil za mierotvorcu či človeka so srdcom na správnom mieste.

debata chyba
Viac na túto tému: #holokaust #Marián Magát