Na Slovensku pribudne 90 km cyklotrás v mestách

V slovenských mestách pribudne 28 cyklotrás, ktorých dĺžka dosiahne skoro 90 kilometrov. Najviac, osem mestských cyklotrás pribudne v Trnavskom kraji, šesť v Nitrianskom a päť v Prešovskom.

15.08.2017 12:10
Hradná cyklotrasa, cyklisti, bicykle Foto: ,
V slovenských mestách pribudne 28 cyklotrás.
debata (1)

Ako dnes informovala ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná, projekty na vybudovanie alebo modernizáciu cyklistickej infraštruktúry v mestách budú financované z európskych fondov, konkrétne z Integrovaného regionálneho operačného programu.

Chceme, aby sa cyklistika stala populárnejšou, tým sa zlepší životné prostredie, naše pohybové aktivity, uľahčí sa doprave.
Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva

V prvej výzve ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka schválilo spomínaných 28 projektov v sume 12,7 milióna eur. Do druhej výzvy sa prihlásilo 21 projektov, agrorezort ich vyhodnotí v priebehu septembra.

Matečná v tejto súvislosti vyzdvihla spoluprácu primátorov a starostov, ktorí chcú podľa nej znížiť podiel automobilovej dopravy v ich mestách. „Chceme, aby sa cyklistika stala populárnejšou, tým sa zlepší životné prostredie, naše pohybové aktivity, uľahčí sa doprave,“ konštatovala. Prvé zmluvy na získanie finančných príspevkov na cyklodopravu z prvého kola výzvy budú podľa nej podpísané v septembri, takže s projektmi môžu mestá začať už tento rok. V prvej polovici budúceho roku by mohli byť ukončené všetky projekty z prvej výzvy.

Riaditeľ sekcie programov regionálneho rozvoja agrorezortu Marek Mitošinka vysvetlil, že nenávratný finančný príspevok môžu mestá použiť nielen na budovanie nových cyklotrás, ale aj na modernizáciu či rekonštrukciu už existujúcich ako aj na budovanie parkovacích domov či úložísk pre bicykle pri staniciach, školách či úradoch. Národný cyklokoordinátor Peter Klučka dodal, že na Slovensku v súčasnosti máme 250 km mestských cyklotrás, teraz pribudne ďalších skoro 90 km. „To je dobrá správa pre cyklistiku na Slovensku,“ uviedol.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #cyklotrasy #budovanie #Gabriela Matečná