Minister aj premiér sa vrátili aj k nedávnemu stretnutiu Lajčáka s nemeckým ministrom zahraničných vecí Sigmarom Gabrielom. Lajčák v Nemecku podpísal Memorandum o štrukturovanej spolupráci, ktorú s Berlínom udržuje okrem Slovenska iba sedem ďalších krajín. Po podpísaní memoranda Gabriel vyhlásil, že Slovensko už v jadre je a že Slovensko ako keby sa podceňovalo.
Prichádza obdobie veľmi vážnych rozhodnutí
„To ale neznamená, že sa budeme zadarmo voziť na kolotoči. Urobili sme veľa preto, aby sme sa do takejto pozície dostali. Prichádza obdobie veľmi vážnych rozhodnutí a udalostí,“ povedal Fico. Gabriel mal podľa Lajčáka pravdu, keď hovoril o tom, že akoby sa Slovensko podceňovalo. „Je zvláštne, že v zahraničí som konfrontovaný s omnoho väčším rešpektom voči mojej vlasti, ako je to doma,“ dodal šéf slovenskej diplomacie.
Pre udalosti a procesy, ktoré sa už do istej miery v EÚ spustili, Fico požiadal Lajčáka, aby jeho ministerstvo koordinovalo iné aktivity, pokiaľ ide o európske témy. „Nebudú môcť naši ministri v niektorých oblastiach postupovať rezortne, nebudú môcť prihliadať iba na rezortné záujmy, prípadne záujmy politických strán, ktoré reprezentujú. Budú musieť prijímať rozhodnutia, ktoré majú európsky charakter,“ vyhlásil ďalej Fico s tým, že európske riešenie si vyžaduje napríklad modernizácia armády.
Nie je čas na lacné politické šarvátky
Pripomenul, že od ministerstva obrany očakáva, že sa bude musieť správať európsky a spojenecky. „Ak vypadneme z tejto hry, automaticky vypadneme zo všetkých našich diskusií o tom, že môžeme byť niekedy v jadre,“ povedal premiér.
Lajčák podľa vlastných slov vníma, že prebieha debata o jadre a sú hlasy, ktoré si uvedomujú, že Slovensko musí byť v jadre. Na druhej strane vníma aj hlasy niektorých jednotlivcov, ktorí hovoria, že by sme mali byť „vyvážení, či zachovať si zvrchovanosť“.
Ako Lajčák dodal, „v čase, keď sme sa bili do hrude, hovorili o zvrchovanosti a zároveň boli v čakárni, kým sa rozhodovalo o našej budúcnosti, sú už, chvalabohu, preč. Slovensko nebude nikdy viac zvrchované, ako keď bude sedieť za tým stolom, kde sa rozhoduje o budúcnosti, a ten stôl sa volá Európska únia“. Takisto tvrdí, že nie je čas na lacné politické šarvátky.
Predčasné voľby by boli koncom nádejí
Premiér odpovedal aj na otázku o postavení Slovenska vo visegrádskej štvorke. Podľa zahraničných médií je Fico momentálne najproeurópskejší politik z tohto zoskupenia. O úlohe Slovenska ako mosta medzi Bruselom a Budapešťou a Varšavou hovoril aj Gabriel na stretnutí s Lajčákom. „Nerobme konflikt medzi V4 a EÚ. Ja mám veľký rešpekt k mojim partnerom vo V4, je to dôležitý nástroj na presadzovanie regionálnych záujmov, pretože V4 je vnímaná ako veľmi silná inštitúcia, aj ekonomicky. Ale poviem to veľmi jasne – veľmi mi záleží na spolupráci vo V4, ale životný priestor Slovenska je EÚ,“ odpovedal premiér.
Premiér zároveň skritizoval opozíciu. Myslí si, že predčasné voľby by znamenali koniec nádejí o jadre. „Nad všetkým dnes je národnoštátny záujem tejto krajiny, ktorá má historickú šancu byť niekde, kde iné krajiny len môžu snívať, že by mohli byť,“ uzavrel premiér.