Plavčan abdikoval. Danko je férový a úžasný človek, tvrdí

Peter Plavčan abdikoval z funkcie ministra školstva. Reagoval tak na tlak, ktorý podľa jeho slov prekročil všetky medze. Podľa jeho slov musí chrániť svoju rodinu, aj SNS.

17.08.2017 10:19 , aktualizované: 12:05
plavčan, peter plavčan, Foto: ,
Peter Plavčan odchádza z postu ministra školstva. Po oznámení svojho rozhodnutia nedal možnosť novinárom položiť otázky a odišiel.
debata (125)

Plavčan poďakoval za príležitosť byť ministrom za SNS a osobitne predsedovi SNS Andrejovi Dankovi s tým, že je úžasný a férový človek. Plavčan uviedol, že jeho cieľom bolo odpolitizovať školstvo a naštartovať procesy, aby školstvo bolo lepšie a učitelia a žiaci v školách spokojnejší.

Vyzdvihol, že za rok a pol sa mu podarilo naštartovať procesy, ktoré smerujú k príprave vízie rozvoja školstva. Ako tiež uviedol, podarilo sa mu zvýšiť rozpočet na školstvo o 200 miliónov eur ročne, ako aj zabezpečiť zvyšovanie platov učiteľov o šesť percent štyrikrát po sebe.

Plavčan na záver poďakoval členom vlády za podporu v zložitých situáciach. Podľa neho je stále potrebné odpolitizovať školstvo, venovať sa mu odborne a nastaviť procesy tak, aby sa mohlo zlepšovať.

Predseda vlády Robert Fico v stredu 16. augusta uviedol, že minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS) by mal skončiť vo funkcii. Fico tiež požiadal predsedu SNS Andreja Danka, aby predložil návrh na nového ministra školstva, a to v čo najkratšom čase.

Dôvodom podľa Fica je, že udalosti, ktoré sa stali na ministerstve školstva, vyvolávajú pochybnosti v očiach verejnosti, či to vláda myslí s bojom proti netransparentnému a korupčnému správaniu vážne. Andrej Danko následne v stredu uviedol, že žiadosť premiéra na zmenu ministra školstva berie na vedomie a dodal, že Plavčan oznámi abdikáciu.

Remišová si nemyslí, že SNS nájde vhodného ministra školstva

Opozičná poslankyňa NR SR Veronika Remišová si nemyslí, že Slovenská národná strana nájde vhodnú náhradu za odstupujúceho ministra školstva Petra Plavčana. Ako ďalej uviedla na brífingu, napriek tomu dúfa, že Andrej Danko navrhne na tento post odborníka, ktorého on sám nebude riadiť. „Obchod, biznis a záujmové skupiny do školstva nepatria,“ uviedla Remišová.

Súčasná vláda má podľa Remišovej z predchádzajúceho aj súčasného programového obdobia k dispozícii 26 miliárd eur z európskych zdrojov. „Nedostávajú sa však tam, kde sú potrebné,“ povedala s tým, že opozícia sa plánuje stretnúť za účelom prípravy memoranda o užitočnom využívaní eurofondov. Zároveň zopakovala kritériá, ktoré by sa podľa nej mali uplatňovať pri prerozdeľovaní európskych peňazí na vedu a výskum.

Podľa Remišovej by sa mali prehodnotiť kritériá na hodnotiteľov, pričom 50 % z nich by malo byť zo zahraničia. Projekty by tiež mali byť posudzované v rámci panelového hodnotenia, teda by ich malo posudzovať viac osôb. Veľké projekty by sa podľa Remišovej mali posudzovať na základe zásady "hodnota za peniaze a firmy, ktoré sa o dotácie na vedu uchádzajú, by mali dokázať, že pôsobia v oblasti vedy a výskumu. Podľa poslankyne by sa mali obmedziť aj výšky jednotlivých dotácií.

Opozícia v minulosti avizovala, že zváži navrhnúť mimoriadnu schôdzu parlamentu na vyjadrenie nedôvery celej vláde. V súčasnosti však chce počkať, ako sa vyvinie koaličná kríza. „Na pád vlády je potrebný krok jednej z koaličných strán,“ dodala Remišová.

© Autorské práva vyhradené

125 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Plavčan #koaličná kríza