SaS chce v parlamente odvolávať Richtera a Kaliňáka

SaS chce v parlamente odvolávať dvoch ministrov za Smer-SD. V najbližších dňoch začne zbierať podpisy za odvolanie ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera a šéfa rezortu vnútra Roberta Kaliňáka. Liberáli už kontaktovali opozičných partnerov. Návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze chcú podať čo najskôr.

24.08.2017 14:29
sas,Sulik, Mihal, Nicholsonova, Galko Foto: ,
Predseda SaS Richard Sulík tvrdí, že premiér Robert Fico hazarduje s krajinou.
debata (34)

Ako povedala vo štvrtok na tlačovej besede predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová, Richter urobil z prípadu resocializačného zariadenia Čistý deň politickú kauzu. Blahová pripomenula, že minister odmietol rešpektovať odporúčanie Akreditačnej komisie.

„Jeho rozhodnutie nemalo oporu v ústave, ani v zákonoch. Stal sa politicky i osobne zodpovedný za týranie a sexuálne ohrozovanie detí,“ uviedla s tým, že kauza sa však odňatím akreditácie nekončí. „Na čele rezortu je človek, ktorý odkazuje, že ohrozené budú všetky deti, ktoré sa dostanú do kontaktu so sociálnymi orgánmi štátu,“ konštatovala. Blahová verí, že v koalícii sa nájdu slušní ľudia. "Veríme, že druhý pokus o odvolanie nemusí byť márny,“ vyhlásila.

Akreditačná komisia ministerstva práce odporučila v stredu zrušiť akreditáciu resocializačnému stredisku Čistý deň v Galante. Ministerstvo pripraví rozhodnutie o zrušení akreditácie resocializačnému stredisku Čistý deň a jeho vydanie oznámi Ústrediu práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré začne pracovať na premiestnení klientov tohto centra.

Zariadenie sa môže proti rozhodnutiu ministerstva do 15 dní odvolať, pričom v druhom stupni rozhoduje na návrh rozkladovej komisie minister. Zariadenie Čistý deň čelilo viacerým podozreniam zo zneužívania chovancov, ktoré preverovalo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, generálna prokuratúra i polícia, pričom vyšetrovanie niektorých prípadov ešte nie je ukončené.

Ministerstvo napriek odporúčaniu jeho Akreditačnej komisie Čistému dňu akreditáciu na vykonávanie činnosti vo februári neodobralo. Pre kauzu sa opozícia v parlamente snažila dokonca vysloviť nedôveru ministrovi Jánovi Richterovi.

Smer-SD by mal podľa poslankyne NR SR za SNS Magdalény Kuciaňovej, ktorá je členkou výboru pre sociálne veci, zvážiť, či na poste ministra práce, sociálnych vecí a rodiny je správna osoba. Ako povedala minulý týždeň v rozhovore pre agentúru SITA, minister Ján Richer nesie plnú zodpovednosť za dianie okolo resocializačného zariadenia Čistý deň v Galante.

Kauza Čistého dňa podľa nej dlhé obdobie traumatizovala spoločnosť. „Celý čas zaznievali otázky, prečo sa situácia nerieši, prečo má Čistý deň privilégiá, prečo sa toleruje dianie,“ zdôraznila s tým, že riešenie kauzy nie je dobrou vizitkou pre celú koalíciu. „Minister Richter mal konať ďaleko dôraznejšie ihneď na začiatku,“ vyhlásila.

Kaliňáka chcú odvolať pre kauzu Bašternák

Odvolávanie Kaliňáka v parlamente zdôvodnil podpredseda SaS Ľubomír Galko. Podľa neho predaj firmy Ladislava Bašternáka B.A. Haus Kaliňákovi nebol obchodnou transakciou ale protislužbou za beztrestnosť. „Sú silné pochybnosti, že Bašternák Kaliňákovi predal akcie pod cenu, čím sa snažil si kúpiť trestnoprávniu imunitu,“ uviedol Galko, podľa ktorého Kaliňáka vo funkcii ministra vnútra drží zachovanie si beztrestnosti.

Predseda SaS Richard Sulík tvrdí, že premiér Robert Fico hazarduje s krajinou. „Koalícia je v troskách. Koalícia nemá hodnoty. Kríza vznikla len pre peniaze. Na tom sa nedokázali dohodnúť. Mačkopes stratil oprávnenie existencie,“ zdôraznil. Liberáli podľa neho kvitujú odvolanie ministra školstva Petra Plavčana. „Odchod Plavčana bol zaslúžený, ale pravidlá musia byť rovnaké,“ povedal s tým, že dôvody, pre ktoré Fico odvolal Plavčana, platia aj na iných ministrov.

Fico odstúpenie šéfa rezortu školstva zdôvodňoval obavami verejnosti, že boj za transparentnosť musí byť úprimný, že nemôže hazardovať s dôverou občanov, že nesmú existovať tiene podozrenia.

34 debata chyba
Viac na túto tému: #Ján Richter #Robert Kaliňák #kauza Bašternák #kauza Čistý deň #SASKA