Na oslavách SNP v Banskej Bystrici sa skloňovalo slovo fašizmus

Pokojný priebeh osláv SNP v Banskej Bystrici narušila skupina asi dvadsiatich ľudí v čiernych tričkách, ktorí neprišli do Banskej Bystrice ďakovať hrdinom SNP, ale kritizovať vládu a premiéra Roberta Fica.

29.08.2017 12:51 , aktualizované: 14:11
SNP, oslavy, povstanie Foto: ,
Samotného slávnostného aktu sa zúčastnilo niekoľko sto hostí, zastúpenie malo 35 krajím sveta, prítomní boli veteráni vojny z viacerých krajín sveta, či zástupcovia miest.
debata (324)

Viac ako kedykoľvek predtým. Oslavy 73. výročia Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici boli nielen pripomienkou obety ľudí, ktorí sa zúčastnili odboja a postavili sa tvárou tvár fašizmu, ale aj pripomienkou, že fašizmus a extrémizmus sú opäť prítomné v našich životoch. Preto sa počas slávnostných príhovorov hostí slová proti fašizmus ozývali viac a častejšie ako kedykoľvek predtým.

Príjemné počasie, davy ľudí a usmievavé tváre. Na oblohe slnko a krátko po ôsmej hodine ráno nielen to. Nad Banskú Bystricu vyletel teplovzdušný balón s dvojkrížom a logom Kotlebovej Ľudovej strany naše Slovensko. Banskobystrický župan a aj poslanec NRSR popierajúci holokaust sa aj touto formou počas osláv pripomenul. Pred rokom zostal ticho, rok predtým viala z úradu BBSK v Banskej Bystrici čierna zástava. Niekoľko týždňov pred komunálnymi voľbami sa opäť potreboval zviditeľniť.

Ďalší ročník Osláv SNP v Banskej Bystrici sa stretol s obrovským záujmom ľudí. Stovky, možno tisíce ľudí všetkých vekových kategórií smerovalo k Múzeu SNP, aby si pripomenuli výrazný míľnik našich dejín, no aj poďakovali stále žijúcim účastníkom národného povstania proti fašizmu.

Spestrením osláv bola aj výstavba modelov...
Do Banskej Bystrice chodí stále menej priamych...
+6 Zvítanie kamarátov z odboja.

Fico: OĽaNO zneužila oslavy

Podujatie sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia, ktorými musel prejsť každý z účastníkov. Vládne limuzíny vítala pri vjazde do areálu skupina ľudí v čiernych tričkách s nápisom Fico chráni zlodejov,tran­sparentami, piskotom a skandovaním Fico do basy. Tieto prejavy si ľudia, ktorých slovenský premiér priradil k Matovičovmu OĽaNO, preniesli aj pred pódium, z ktorého sa čelní predstavitelia štátu prihovorili hosťom. Pri predstavení Róberta Fica a Andreja Danka nechýbal piskot a pokrik.

Fico označil toto správanie za neakceprovateľné a neúctivé. „Ospravedlňujem sa účastníkom SNP, že tieto oslavy zneužila OĽaNO takýmto hrubým spôsobom,“ zdôraznil premiér. V príhovoroch sa najvyšší ústavní činitelia prihovorili a ďakovali vojnovým veteránom, no aj vystríhali pred návratom extrémizmu, xenofóbiou a prejavom fašizmu. Predseda vlády Robert Fico, prezident Andrej Kiska i predseda parlamentu Andrej Danku ľudí vyzvali, aby v najbližších župných voľbách poslali Mariána Kotlebu na smetisko dejín a vyhnali ho z Úradu BBSK.

„Po štyroch rokoch ich prítomnosti v samosprávnej politike a období ich prítomnosti v parlamente vieme, že ich prínosom do spoločnosti je len šírenie strachu a nenávisti,“ zdôraznil prezident Kiska. Premiér Fico doplnil, že je šialené, že 73 rokov po tom, ako naši predkovia povstali proti náckom a gardistom, je kúsok od Pamätníka SNP v Banskej Bystrici úradu, kde sa zdraví Na stráž!.

Sprievodné podujatia

Oslavy SNP boli aj plné sprievodných podujatí. V okolí pamätníka SNP mohli návštevníci vidieť vojenskú techniku, zbrane, podobu partizánskeho bunkru. Novinkou bude pamätná lavička na počesť vojnových veteránov, ktorú tým našim venovali vojnoví veteráni z Českej republiky. Zaujímavosťou bolo aj zhoromaždenie asi stovky funkčných modelov tankov, ktoré za pomoci diaľkových ovládačov imitovali bojové operácie.

Samotného slávnostného aktu sa zúčastnilo niekoľko sto hostí, zastúpenie malo 35 krajím sveta, prítomní boli veteráni vojny z viacerých krajín sveta, či zástupcovia miest. Popoludní čakal na účastníkov osláv bohatý kultúrny program, v ktorom sa predstavili folkloristin z Detvy, ruskej Rosstani, skupina Nocadeň a ďalší hostia.

© Autorské práva vyhradené

324 debata chyba
Viac na túto tému: #SNP