Danko pozval na Deň otvorených dverí v NR SR všetkých svojich predchodcov

31.08.2017 15:59

Danko pozval svojich predchodcov Františka Mikloška, Jozefa Migaša, Pavla Hrušovského, Pavla Pašku, Richarda Sulíka a Petra Pellegriniho. Sulík sa pre médiá vyjadril, že nepríde, lebo to považuje za papalašizmus.

Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) verí, že piatkový Deň otvorených dverí bude dôstojnou oslavou 25. výročia prijatia Ústavy SR. Povedal to na tlačovej besede s tým, že na oslavy pozval všetkých bývalých predsedov parlamentu od roku 1989. Pozvanie predsedu parlamentu prijali bývalí prezidenti Rudolf Schuster a Ivan Gašparovič. Na slávnostnej schôdzi NR SR, ktorá sa začne o 13:00, bude mať príhovor prezident Andrej Kiska, predseda parlamentu Andrej Danko aj premiér Robert Fico.

Danko pozval svojich predchodcov Františka Mikloška, Jozefa Migaša, Pavla Hrušovského, Pavla Pašku, Richarda Sulíka a Petra Pellegriniho. Sulík sa pre médiá vyjadril, že nepríde, lebo to považuje za papalašizmus. „Som presvedčený, že akciu zvládneme. Je to akcia, ktorá má desaťtisíc návštevníkom, ktorých očakávame, spríjemniť deň a ukázať, že je tu štát, na ktorý môžu byť hrdí," vyhlásil. Vedúci Kancelárie NR SR Daniel Guspan dodal, že prijali aj potrebné bezpečnostné opatrenia a návštevníci budú musieť prechádzať cez kontrolné brány.

Danko: NR SR nepatrí žiadnej politickej strane

Ako povedal na tlačovej besede Danko, cíti zodpovednosť za výkon svojej funkcie. Zároveň odovzdal zrekonštruované tlačové centrum parlamentu novinárom, ktorí v ňom trávia svoj pracovný čas. „Pre mňa je dôležité, aby sme ukázali ľuďom, že k štátnemu majetku pristupujeme ako k svojmu. Prechádzam národnú radu a kontrolujem prácu upratovačiek, šoférov. K veciam treba pristupovať zodpovedne. Keď som vošiel do priestorov pre novinárov, tak mi bolo smutno. Chceme, aby ste mali dôstojné podmienky na výkon svojej práce. NR SR nepatrí žiadnej politickej strane," povedal Danko.

Piatok 1. septembra sa bude niesť na Bratislavskom hrade a v priestoroch NR SR v znamení osláv 25. výročia prijatia Ústavy SR. Oslavy, ktoré usporiadala Kancelária NR SR pod vedením predsedu parlamentu, sľubujú bohatý program a návštevníkom umožnia pozrieť si miestnosti, ktoré sú bežne pre verejnosť zatvorené. Podľa Danka sú Bratislavský hrad a budova NR SR symbolom našej slávnej minulosti a dynamickej súčasnosti. „Som rád, keď veci a miesta ožívajú, keď získavajú nový rozmer. Preto sme sa rozhodli prinavrátiť hradnému kopcu atmosféru, kde sa ľudia môžu stretávať, pozhovárať sa a zažiť spolu niečo pekné," vyjadril sa Danko.

Bohatý program

Brány NR SR otvoria pre verejnosť ráno o 8:30. Ako informuje Kancelária NR SR na svojej internetovej stránke, o 9:00 bude v Hurbanovej sieni v NR SR Slávnostná otváracia ceremónia pri príležitosti 25. výročia podpísania Ústavy SR. Neskôr si môžu návštevníci pozrieť trakt predsedu parlamentu. V kinosále sa uskutoční diskusia Parlamentného inštitútu Kancelárie NR SR. Krátko pred 13:00 sa môže verejnosť tešiť na skupinový prelet leteckej techniky ministerstva obrany ponad budovu parlamentu. O 13:00 bude slávnostné zasadnutie NR SR, ktoré nebude verejné, no návštevníci ho môžu sledovať v kinosále parlamentu, ako aj na obrazovkách v priestoroch parlamentu. Na nádvorí Bratislavského hradu budú počas celého dňa kultúrny program a večer o 20:20 sa začne slávnostný galaprogram.

V areáli hradu bude tiež prezentácia pyrotechniky a potápačov, prezentácia zdravotníckej výbavy špeciálnych síl, ukážka zbraní i historických uniforiem. Deti sa môžu tešiť aj na improvizovanú veterinárnu kliniku, mini „komisár REX“, šteniatka služobných psov, ako aj na zásah psa, ktorý zachráni samovraha na streche vozidla. Program majú pre deti pripravení aj hasiči či ministerstvo pôdohospodárstva. „Uvidíte naše národné plemeno Slovenskej dojnej ovce, králiky nitrianskeho a zoborského plemena, národné kury plemena oravka a prepelice," informuje Kancelária NR SR. Unikátnou atrakciou podľa Kancelárie NR SR pre deti bude kreslenie pôdou a skúmanie vzoriek zemín.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Ústava SR #Dánko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku