Priletel druhý Airbus A-319 do vládnej letky

Obmena vládnej letky je nateraz skončená. Na bratislavské letisko M. R. Štefánika popoludní priletel druhý Airbus A 319. Prvý Airbus je na Slovensku k dispozícii od júna 2016. Tieto stroje sú náhradou za ruské Tupolevy.

02.09.2017 17:25
vládny špeciál, Airbus Foto: ,
Druhý Airbus A319 OM–BYA priletel na bratislavské letisko.
debata (39)

Letka má v súčasnosti z pôvodných strojov k dispozícii ešte jeden ruský stroj TU 154, na ktorý čakajú posledné lety a potom poputuje do Múzea letectva v Košiciach, informoval hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov.

Airbus A 319, ktorý v sobotu priletel do Bratislavy je 15-ročný stroj z Francúzska, lietal na ňom bývalý francúzsky prezident Jacques Chirac. Lietadlo má kapacitu, okolo 90 osôb, čo je viac ako stroj, čo zaradili do letky minulý rok. Tiež v ňom môže byť umiestnených šesť lôžok. Prvý Airbus A 319 mal nalietaných veľmi málo hodín, ministerstvo vnútra zaň zaplatilo 41,9 milióna eur. Za 15-ročné lietadlo, ktoré pristálo v Bratislave dnes, zaplatilo 34,9 milióna eur.

V pláne je aj kúpa nového vrtuľníka

Menšie ruské stroje JAK-40 už nahradili dva stroje holandskej výroby Fokker 100, ktoré rezort vnútra kúpil od rakúskej spoločnosti. Vyrobené boli v roku 1991, pri kúpe mali nalietaných 30-tisíc hodín. Ich kapacita je 30 miest, tiež sa dajú prerobiť tak, aby mohol byť nimi transportovaný pacient. Náklady na oba tieto stroje vrátane prostriedkov na generálnu opravu, by nemali spolu presiahnuť päť miliónov eur. Jedno z lietadiel JAK-40 skončilo v košickom múzeu, druhé putovalo Žilinskej univerzite. Stroje Fokker 100 ako aj Airbusy získali nový náter v Ostrave. Na lietadlách je okrem nápisu Slovak Republic a slovenskej trikolóry aj podobizeň Milana Rastislava Štefánika. Lietadlá, ktoré sú súčasťou letky, by mali všetky slúžiť minimálne 15 rokov.

Letka rezortu disponuje aj vrtuľníkmi. Momentálne využíva vrtuľníky Bell 429 a Mi-171. V pláne je pritom aj kúpa ďalšieho nového vrtuľníka. Lietadlá letky ministerstva vnútra slúžia najmä na prepravu najvyšších ústavných činiteľov, humanitárne lety alebo na evakuáciu slovenských občanov zo zahraničia, vrtuľníky asistujú napríklad pri záchranných prácach, hasení požiarov, výcvikoch alebo policajno-pátracích akciách.

39 debata chyba
Viac na túto tému: #vládna Letka #vládny tupolev #Airbus A 319
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy