Podľa Beblavého sa z ústavy stáva reklamný leták Fica a Danka

Podľa nezaradeného poslanca Miroslava Beblavého navrhuje Andrej Danko úplne zbytočné zmeny súvisiace so strelnými zbraňami.

04.09.2017 10:20
parlament, beblavy Foto: ,
Nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý.
debata (25)

Z Ústavy SR sa stáva reklamný leták, na ktorý si ľudia ako Robert Fico a Andrej Danko tlačia svoje krátkodobé marketingové posolstvá. Uvádza sa to vo vyhlásení v reakcii poslanca NR SR Miroslava Beblavého k medializovaným návrhom na zmeny ústavy z dielne predsedu vlády a predsedu parlamentu.

„Ak by Robert Fico naozaj bol ústavným právnikom, vedel by, že právo na minimálnu mzdu je už v súčasnom znení Ústavy SR,“ uviedol Beblavý.

Úplne zbytočné zmeny

„Ak by Andrej Danko mal iný cieľ ako odvrátiť pozornosť od svojich škandálov, nenavrhoval by úplne zbytočné zmeny súvisiace so strelnými zbraňami, ale zameral by sa napríklad na riešenie kompetenčných sporov prezidenta a NR SR, ktoré dnes predstavujú jeden zo skutočne vážnych nedoriešených ústavných problémov,“ vyhlásil Beblavý s tým, že navrhované zmeny nepodporí a vyzýva k tomu aj ostatné opozičné subjekty a tiež stranu Most-Híd, ktorá podľa neho deklaruje úctu k ústave a právnemu štátu.

O možnej zmene ústavy v súvislosti s minimálnou mzdou hovoril predseda vlády Robert Fico v príhovore na slávnostnom zasadnutí parlamentu pri príležitosti 25. výročia prijatia Ústavy SR.

Minimálna mzda ako ústavné právo

„Poďme urobiť nový projekt sociálnych práv na Slovensku, ktoré práva môžeme preniesť do Ústavy SR. Čo tak povedať, že mať minimálnu mzdu bude ústavné právo? A že je právo na valorizáciu takejto minimálnej mzdy. Poďme hovoriť možno v inej kvalite o práve na prácu, poďme hovoriť možno v inej kvalite o právach, ktoré sú dnes v ústave prijaté iba deklaratórne. Myslím si, že na to máme. Máme na to, aby sme urobili projekt nového preformulovania hospodárskych a sociálnych práv a dali ľuďom podstatne viac garancií v ústave,“ vyhlásil premiér.

Predseda parlamentu Andrej Danko zase v relácii RTVS O 5 minút 12 avizoval, že Slovenská národná strana pripravuje novelu zákona o práve nosenia zbraní. „Ústava je dnes jediný dokument, do ktorého vieme dostať ochranu práv slobôd, v ktorých sa cítime slabo a nekomfortne vo vzťahu k Európskej únii,“ povedal Danko a vysvetlil, že ak právo nosenia zbraní nedostaneme do ústavy, môže sa európska legislatíva dotknúť napríklad poľovníkov.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Miroslav Beblavý #NR SR #poslanec #Andrej Danko #Ústava SR