Ústav sa v marci tohto roka obrátil na ÚS so sťažnosťou voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu (NS) SR v tzv. „kauze Babiš“. Najvyšší súd totiž odmietol dovolanie ÚPN voči rozsudku Krajského súdu v Bratislave, podľa ktorého bol Andrej Babiš evidovaný ako agent neoprávnene. Informoval o tom dnes hovorca ÚPN Peter Juščák.
Ak uviedol Juščák, ústavný súd je poslednou inštanciou, ktorá môže priniesť obrat v spore s Andrejom Babišom a zrušiť rozhodnutie Najvyššieho súdu SR. Podľa Ústavu pamäti národa je rozhodnutie NS SR nezákonné a súdne konanie bolo sprevádzané viacerými pochybnými a neštandardnými okolnosťami.
„Ústavný súd sa v mnohých prípadoch stal na Slovensku akousi poslednou záchrannou brzdou v boji za spravodlivosť. Po preštudovaní rozhodnutia najvyššieho súdu bolo nevyhnutné, aby sa táto záchranná brzda zatiahla aj v tomto prípade,“ povedal predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák. Podľa Juščáka v prípade, ak sa ústavný súd stotožní s námietkami ÚPN, všeobecné súdy budú musieť svoje rozhodnutia v prospech Andreja Babiša prehodnotiť.Andrej Babiš je pôvodom slovenský podnikateľ s českým občianstvom, český poslanec a druhý najbohatší český občan. Podľa doteraz zverejnených dokumentov pochádzajúcich z archívu Ústavu pamäti národa bol Babiš evidovaný ako dôverník, neskôr mal podpísať viazací akt, čím sa údajne stal agentom Štátnej bezpečnosti (ŠtB). Okresný súd Bratislava I v júni 2014 neprávomocne rozhodol, že je Andrej Babiš vo zväzkoch ŠtB evidovaný neoprávnene. Ústav pamäti národa sa proti rozhodnutiu odvolal. Odvolací krajský súd v júni 2015 pôvodný rozsudok potvrdil. ÚPN proti tomuto rozhodnutiu podal v novembri 2015 dovolanie k slovenskému najvyššiemu súdu, pretože sa domnieva, že rozhodnutie nižších inštancií bolo založené na nezákonných dôkazoch. NS SR dovolanie zamietol. ÚPN proti tomu podal sťažnosť na ústavný súd.