Čižnár: Harabin by nemal byť sudcom

Štefan Harabin by nemal byť nielen sudcom Najvyššieho súdu SR, ale sudcom vôbec. Myslí si to generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Uviedol to v reakcii na Harabinovu kritiku jeho stanoviska k prípadu košického výtvarníka Ľuboša Lorenza.

08.09.2017 11:35
Jaromír Čižnár Foto: ,
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár si myslí, že by Štefan Harabin nemal nosiť sudcovský talár.
debata (151)

Generálny prokurátor 4. septembra vyjadril v stanovisku znechutenie nad podľa jeho slov účelovou politizáciou prípadu zo strany niektorých politikov, informoval portál teraz.sk.Tí vyzvali Čižnára, aby disciplinárne postihol prokurátora, ktorý požadoval väzbu výtvarníka Ľ. Lorenza. Výzvu generálny prokurátor označil za absurdnú, keďže tí istí politici podľa neho nežiadajú prijatie disciplinárnych opatrení aj voči sudcom, na základe verdiktov ktorých sú opakovane prepúšťané, respektíve oslobodzované osoby údajne patriace k mafiánskym skupinám.

Na výrok zareagoval Štefan Harabin. Podľa neho ide zo strany Čižnára o právnu schizofréniu. „Na jednej strane sa bráni politizácii justície v prípade Lorenz a na druhej strane ako právny schizofrenik vyzýva politikov, aby iniciovali disciplinárne konania voči sudcom, ktorí nerozhodujú tak, ako on chce. Veď on priamo neústavným spôsobom vyzýva politikov, aby sa miešali do súdneho konania a ženie ich do iniciatív, aby dávali návrhy na disciplinárne konania sudcov,“ uviedol Harabinovo vyjadrenie portál Hlavné správy.

Harabin: Čižnár hrubo zasahuje do nezávislosti justície

Sudca Najvyššieho súdu ďalej povedal, že Čižnár „nemôže riadiť ani miestnu prokuratúru v Ubli, keby tam bola“. „Takýto prokurátor nesmie vôbec obliekať prokurátorský talár a nie aby bol generálnym prokurátorom. To je totálna politizácia justície,“ myslí si bývalý predseda Najvyššieho súdu a Súdnej rady. Pripomenul, že prokurátor je len procesná strana v konaní a podľa ústavy s konečnou platnosťou rozhodujú súdy. Stanovisko Čižnára Harabin označil za hrubý zásah do nezávislosti justície.

„S pobavením som si prečítal reakciu Štefana Harabina. Hoci som žiadneho sudcu v uvedenom prípade nemenoval, naplno sa u Štefana Harabina potvrdilo porekadlo, že trafená hus zagágala,“ uviedol v piatok generálny prokurátor. „Je to práve pán sudca Harabin, ktorý vydáva čudesné a nezákonné rozhodnutia,“ poznamenal vo svojom písomnom stanovisku.

„To, že ma označil za schizofrenika, považujem za následok jeho duševnej poruchy, ktorá sa u neho prejavuje po strate moci. Ako sa ukázalo, ani orgány súdnej samosprávy, ani rozhodujúce relevantné médiá na moje vyjadrenie takto hystericky nereagovali. Keďže podľa pána Harabina, by som nemal byť generálnym prokurátorom, dokonca by som nemal viesť ani miestnu prokuratúru v Ubli, podľa môjho názoru by pán Harabin nemal byť nielen sudcom Najvyššieho súdu SR, ale sudcom vôbec,“ vyjadril stanovisko Čižnár.

„Na rozdiel od pána Harabina si väčšinu sudcov vážim a považujem ich za odborníkov. Na ďalšie bludy a polopravdy tohto hysterika a patologického klamára reagovať nebudem,“ dodal generálny prokurátor.

151 debata chyba
Viac na túto tému: #Jaromír Čižnár #súdnictvo #Ľuboš Lorenz