Danko potvrdil, že po Plavčanovi sa rezortu školstva ujme Martina Lubyová

Predseda NR SR a predseda SNS Andrej Danko potvrdil, že novou ministerkou školstva má byť Martina Lubyová.

11.09.2017 12:40 , aktualizované: 18:51
Martina Lubyova, SAV Foto: ,
Riaditeľka Prognostického ústavu SAV Martina Lubyová.
debata (106)

Ako Danko povedal novinárom, chcel do tejto funkcie vybrať človeka, ktorý dokáže spoločnosť upokojiť a hľadať konsenzus. Ako dodal predseda vlády Robert Fico, bol by rád, keby sa nová ministerka zúčastnila už na stredajšom zasadnutí vlády.

Martina Lubyová má podľa predsedu parlamentného výboru pre školstvo Ľubomíra Petráka (Smer) všetky predpoklady, aby sa stala dobrou ministerkou. Ako povedal Petrák, oceňuje, že Lubyová má veľké skúsenosti z vedeckej oblasti a medzinárodných organizácií. Petrák sa teší na spoluprácu s novou šéfkou rezortu.

Lubyová bola v minulosti riaditeľkou Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied, v súčasnosti pôsobí ako zástupkyňa riaditeľky Centra spoločenských a psychologických vied SAV. Lubyová je nominantkou SNS, vo funkcii nahradí Petra Plavčana, ktorý abdikoval 31. augusta.

Ako avizoval premiér Robert Fico cez víkend, v utorok by ju mal do funkcie na jeho návrh vymenovať prezident Andrej Kiska.

Kto je budúca ministerka?

  • Mgr. JUDr. Martina Lubyová Ph. D. (1967) je uznávaná vedkyňa.
  • Podľa našich informácií nie je členkou SNS, ako však uviedli zdroje z prostredia národniarov, „SNS je blízka“.
  • Pôsobí ako zástupkyňa riaditeľky Centra spoločenských a psychologických vied SAV.
  • Venuje sa oblasti ekonomiky zamestnanosti a trhu práce, migrácie, integrácie a celoživotného vzdelávania.
  • Desať rokov pôsobila tiež Medzinárodnej organizácii práce ako špecialistka pre rozvoj zamestnanosti pre južnú Áziu.
  • V minulosti stála na čele Prognostického ústav SAV.
  • Je dcérou známeho fyzika a bývalého predsedu SAV Štefana Lubyho.

Opozícia: Lubyová je dobrá voľba

Poslankyňa NR SR za hnutie Sme rodina Adriana Pčolinská považuje nomináciu Martiny Lubyovej za ministerku školstva za dobrú voľbu, ak bude skutočne rezort riadiť ona a nie osoby v pozadí. Ako povedala Pčolinská, Lubyová bude dobrou ministerkou, ak bude mať dostatočnú politickú autoritu navrhnúť a presadiť kvalitnú reformu školstva, ktorú Slovensko zúfalo potrebuje.

Podľa poslankyne za OĽaNO Veroniky Remišovej Lubyová nemusí byť zlou ministerkou, hoci v hnutí čakali niekoho, kto sa intenzívne venoval skôr školstvu, keďže tam vidia najväčšie problémy.

„Hneď na začiatku by som jej však chcela odporučiť, aby sa nenechala riadiť Andrejom Dankom ako jej predchodca, pretože to opäť nedopadne dobre. V každom prípade sa tešíme na spoluprácu a očakávame, že sa jej podarí zlepšiť krízový stav nášho školstva. Osobitne zdôrazňujeme rýchle riešenie eurofondového škandálu a pokračovanie v reforme Učiace sa Slovensko,“ uviedla Remišová.

106 debata chyba
Viac na túto tému: #SNS #ministerstvo školstva #Andrej Danko #Peter Plavčan #Martina Lubyová #ministerka školstva