Nové recepty na lieky bez poplatku

13.09.2017 18:45

Všeobecná zdravotná poisťovňa zavádza namiesto klasických receptov tzv. eRecept, za ktorý sa už nebude platiť. Dnes stojí 17 centov.

„Ide o recept s čiarovým kódom, ktorý umožní zdieľanie informácií medzi lekármi a lekárňami a nastavenie efektívnejšej a bezpečnejšej liečby pacienta,“ povedala hovorkyňa VšZP Viktória Vasilenková. Poisťovňa, ktorá má vyše 3,2 milióna poistencov, chce takto spoločne s Slovenskou lekárnickou komorou podporiť rozširovanie elektronických služieb v zdravotníctve.

Recept s čiarovým kódom môžu vydať pacientom lekári, ktorí sú do služby eRecept VšZP zapojení. Aktuálne ho využíva asi jedna tretina poskytovateľov. VšZP je presvedčená, že ďalší budú rýchlo pribúdať.

„Vďaka vzájomnému zdieľaniu informácií medzi lekármi a lekárňou má ošetrujúci lekár zapojený do služby eRecept VšZP lepší prehľad o liekoch, ktoré pacient aktuálne užíva, čo mu umožňuje nastaviť efektívnejšiu a bezpečnejšiu liečbu,“ skonštatoval generálny riaditeľ poisťovne Miroslav Kočan. Lekár má zároveň podľa neho možnosť zobrazenia liekovej histórie poistenca za sledované obdobie, ako aj interakcie o lieku, ktorý práve predpisuje či interakcie vzájomne medzi liekmi v liekovej karte pacienta.

„Slovenská lekárnická komora dlhodobo podporuje akékoľvek aktivity, ktoré posilnia bezpečnosť pacienta, kvalitu lekárenskej starostlivosti a využitie odbornej kvalifikácie farmaceutov. Zjednodušenie administratívnej činnosti umožní lekárnikom viac pozornosti venovať pacientovi a jeho potrebám," doplnil prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.

Nová služba má platiť od októbra tohto roka.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#poplatky #VšZP #recepty na lieky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku