Parlament schválil novelu zákona o ÚPN

Schváleným znením zákona sa štatutárnym orgánom stáva Správna rada ÚPN ako kolektívny orgán.

14.09.2017 11:34 , aktualizované: 12:26
Krajňák Foto: ,
Šéf ÚPN Ondrej Krajňák.
debata (34)

Predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) Ondrej Krajňák zostane vo funkcii, aj keď jeho kompetencie budú obmedzené. Vyplýva to z pozmeňujúcich návrhov Edit Pfundtner k novele zákona o pamäti národa, ktoré dnes schválila NR SR. Podľa pôvodného návrhu, ktorý podpísala aj Pfundtner, neskôr však svoj podpis stiahla, mal Krajňák skončiť vo funkcii 15. októbra. Návrh poslankyne Most-Híd však pôvodný zámer zmenil. Krajňák zostane predsedom, ale za ÚPN nebude rozhodovať predseda, ale Správna rada, ktorá má deväť členov, ako kolektívny orgán.

Poslanci tiež schválili ďalší návrh Pfundtner, ktorým má byť zabezpečená pravidelnosť zasadnutí Správnej rady. V zákone bude uvedené, že predseda ju musí zvolať minimálne raz za dva mesiace. Pfundtner tiež presadila do zákona ustanovenia, na základe ktorých môže byť člen správnej rady, teda aj predseda odvolaný. Člena Správnej rady bude možné odvolať, ak porušil zákon, ak tri mesiace nevykonáva činnosť alebo boli zistené nedostatky pri výkone jeho funkcie, ktoré mu vyplývajú zo zákona. Takéto nedostatky musí konštatovať Dozorná rada ÚPN. Koaliční poslanci Jaroslav Paška (SNS), Mária Janíková (Smer-SD), Edita Pfundtner (Most-Híd), Ľubomír Želiezka (Smer-SD) a Martina Šimkovičová (nezaradená) predložili v júni návrh novely Zákona o sprístupnení dokumentov o činnosti bezpečnostných zložiek štátu 1939 – 1989 a o založení Ústavu pamäti národa a o doplnení niektorých zákonov (zákon o pamäti národa). Návrh novely upravuje podrobnosti o vzniku a činnosti organizačných zložiek, o ich postavení a vzťahy medzi nimi, ktoré upravuje organizačný poriadok.

Schváleným znením zákona sa štatutárnym orgánom stáva Správna rada ÚPN ako kolektívny orgán. To znamená, že ním už nebude len samotný predseda Správnej rady, ako to bolo doteraz. Po novom už predsedu Správnej rady nebude voliť parlament, ale Správna rada spomedzi svojich členov. Podľa predkladateľov tak dochádza k odpolitizova­niu voľby.

Iniciatíva Pamätaj verí, že prezident nepodpíše zákon o ÚPN

Aktivisti z občianskej iniciatívy Pamätaj sú sklamaní, že poslanci vládnej koalície nevypočuli hlas mladých ľudí, ktorí volali po odbornej diskusii a schválili novelu zákona o Ústave pamäti národa (ÚPN). Poslanci podľa aktivistov svojím hlasovaním ukázali, že im nešlo o budúcnosť ÚPN, ale iba o riešenie personálnych otázok, čo je právne aj kultúrne neprijateľné. Iniciatíva Pamätaj to dnes uviedla v stanovisku, ktoré agentúre SITA sprostredkoval jeden z jej hovorcov Juraj Šeliga.

„Veríme, že pán prezident Kiska tento zákon nepodpíše a vráti ho späť NR SR. Stále voláme po odbornej diskusii, pretože personálne problémy sa neriešia novelou,“ uviedol Juraj Šeliga a dodal, že aktivisti prezidentovi pripomienky doručia a radi mu ich prídu aj osobne vysvetliť. Podľa iniciatívy je prijatá novela zlá a jedinou správnou cestou bola diskusia odborníkov, ktorí mali pripraviť poriadny reformný zámer. „Oceňujeme, že strana Most-Híd sa snažila cez svoj pozmeňovací návrh zjemniť už zlú novelu. Tešíme sa, že Festival slobody môže pokračovať. Na druhej strane však, žiaľ, musíme dodať, že pozmeňovací návrh bol len kozmetická úprava a zjemnenie, pretože kolektívne riadenie, ktoré novela zaviedla, je neefektívne a vedie k ochromeniu činnosti ÚPN,“ uvádzajú aktivisti v stanovisku.

„Mladí ľudia z iniciatívy Pamätaj ako aj ďalší mladí po celom Slovensku, ktorí nás podporujú, sa neprestanú zaujímať o Slovensko. Záleží nám na smerovaní našej krajiny a budeme sa angažovať i naďalej. Hlasovanie poslancov vládnej koalície ukázalo, že nechcú počúvať hlas mladých ľudí. My tu však zostávame a budeme sa i naďalej snažiť, aby bolo Slovenskou lepšou krajinou, kde sa zákony neprijímajú podľa politickej objednávky, ale vo verejnom záujme,“ povedal hovorca iniciatívy Pamätaj Juraj Šeliga a dodal, že z rozpravy v parlamente bolo zrejmé, že okrem koaličných strán sa z prijatia novely tešia aj poslanci extrémistickej ĽS NS, ktorí viackrát v rozprave volali po oslave fašistického štátu, fašistického režimu a umlčaniu ÚPN.

34 debata chyba
Viac na túto tému: #ÚPN #Ondrej Krajňák