Zdravotná starostlivosť v DFNsP v Bratislave je zabezpečená, hovorí vedenie

Z Kliniky detskej onkológie a hematológie Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) v Bratislave odišlo v ostatných rokoch deväť lekárov. Upozornili na to rodičia onkologických pacientov v otvorenom liste, ktorý adresovali ministrovi zdravotníctva Tomášovi Druckerovi. Ako sa píše v liste, nešlo o hromadné výpovede a koordinovaný odchod.

18.09.2017 12:11
debata

„Nemáme kam ísť s našimi deťmi, nemáme možnosť inej voľby. Preto veríme, že rozumiete nášmu rozhodnutiu napísať tento list anonymne. Niektoré naše deti už liečbu na klinike skončili a chodia len na kontroly, niektoré sa ešte liečia… no vlastne nikto z nás nemá záruku, že sa práve jeho dieťa po recidíve nevráti späť na kliniku,“ odkázali rodičia ministrovi.

Odchod lekárov nastal podľa rodičov v priebehu dvoch rokov. „A tento exodus lekárov sa začal rok po zmene vedenia kliniky, keď po bývalej pani prednostke Emílii Keiserovej prevzala funkciu docentka Alexandra Kolenová. Do akej miery táto zmena spôsobila odliv lekárov, nám neprináleží hodnotiť. Isté je, že sa začal jej príchodom,“ upozornili rodičia.

Generálny riaditeľ DFNsP Ladislav Kužela v pondelok na tlačovej konferencii ubezpečil, že v nemocnici je bezpečnosť a kvalitná zdravotná starostlivosť pre každé dieťa a v každej situácii na prvom mieste. „Môžem všetkých ubezpečiť, že na každom pracovisku nemocnice vrátane všetkých pracovísk Kliniky detskej hematológie a onkológie je zabezpečená zdravotná starostlivosť v plnom rozsahu a o malých pacientov sa stará dostatočný počet lekárov vrátane vysokošpeciali­zovaných dvojatestovaných lekárov,“ objasnil Kužela.

Ako pokračoval, vedenie kliniky nemalo problém v poslednom období, dokonca ani počas leta, kedy si lekári čerpali dovolenky, zabezpečiť prevádzku na klinike vrátane služieb. „Je nám veľmi ľúto, že anonymné informácie takto znepokojujú a stresujú deti s rakovinou a ich rodičov, ktorí majú aj bez týchto informácií vážne obavy o životy a zdravie svojich chorých detí,“ uviedol Kužela.

Generálny riaditeľ potvrdil, že za tri roky z kliniky, vrátane Transplantačnej jednotky kostnej drene, odišlo deväť lekárov a len jeden z nich bol plne kvalifikovaný so špecializačnou skúškou z pediatrie a pediatrickej hematológie a onkológie.

Informácie o výpovediach, ktoré sú spájané s novým vedením kliniky, sú podľa Kuželu vytrhnuté z kontextu. „Jeden z lekárov napríklad odišiel ešte pred nástupom nového vedenia, ďalší na klinike absolvoval len postgraduálne štúdium a po jeho ukončení odišiel,“ dodal generálny riaditeľ. Aktuálne na klinike pôsobí 31 lekárov z toho 17 špecialistov.

debata chyba
Viac na túto tému: #Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Bratislave #výpovede lekárov