Pokračovanie Testovania 5 bolo otázne, napokon sa uskutoční 22. novembra

Celoplošné testovanie vedomostí piatakov z matematiky a slovenského, resp. maďarského jazyka sa v tomto roku uskutoční.

21.09.2017 12:24
vlada, lubyova, Foto: ,
Ministerka školstva Martina Lubyová (nom. SNS).
debata (2)

Informoval komunikačný odbor rezortu školstva, približne 45 tisíc žiakov 5. ročníka na vyše 1 400 základných školách si overí svoje vedomosti z týchto predmetov v stredu 22. novembra 2017.

„Deti sa nemusia na testovanie extra pripravovať, pretože sa testujú vedomosti, ktoré získali v prvom až štvrtom ročníku, takže ani učitelia piatych ročníkov sa nemusia obávať, že je to nejaké konkrétne hodnotenie, že to bude individualizované alebo zosobnené,“ uviedla ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová.

Cieľom Testovania 5–2017, na ktorého realizáciu bolo vyčlenených 160 tisíc eur, je vstupné hodnotenie vedomostí a zručností žiakov na začiatku druhého stupňa ZŠ (nižšieho stredného vzdelávania).

Testovanie piatakov bola jedna z horúcich tém začiatkom septembra a na jeho spustenie bolo potrebné zohnať peniaze, ktoré sa však v rozpočte ministerstva školstva nenachádzali. Po rokovaní vlády to ešte pred pár dňami uviedla Martina Lubyová.

Školám poskytne testovanie spätnú väzbu, ako sú žiaci pripravení na prechod z prvého na druhý stupeň ZŠ a poslúži aj na monitorovanie stavu vedomostí a zručností žiakov pri výstupe z primárneho vzdelávania v celoštátnom meradle. Absolvujú ho aj žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami okrem žiakov vzdelávaných podľa vzdelávacích programov pre žiakov s mentálnym postihnutím.

„Keď v rámci testov PISA Slovensko klesá stále hlbšie a hlbšie, my potrebujeme mať takýto nástroj pravidelne celoplošne, aby sme vedeli diagnostikovať, v čom sú naše problémy a aby sme vedeli urobiť nejakú nápravu," doplnila ministerka Lubyová.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #testovanie #Testovanie 5
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy