Bude mať zviera na Slovensku rovnaké práva ako človek? Novela je v pripomienkovom konaní

Novela zákona o veterinárnej starostlivosti má okrem iného predstavovať aj účinný nástroj na boj proti takzvaným množiteľom.

27.09.2017 14:33
debata (13)

Slovensko je o krok bližšie k zákonu, ktorý zadefinuje zviera ako živú bytosť, a nie len ako vec. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) predložilo do medzirezortného pripomienkového konania novelu zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá prinesie zmeny aj v Občianskom zákonníku, Trestnom zákone a zákone o Policajnom zbore.

„Na konečnej verzii novely sme pracovali niekoľko mesiacov. Týmto zákonom sa v oblasti ochrany zvierat Slovensko konečne zaradí medzi kultúrne krajiny. Pri jeho príprave sme viedli diskusie so všetkými zainteresovanými stranami – kynológmi, organizáciami na ochranou zvierat či veterinárnymi lekármi. Do finálnej verzie sme zapracovali aj ich podnety a pripomienky,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Povinné čiovanie psov

Novela má tiež podľa nej predstavovať účinný nástroj na boj proti nelegálnemu obchodovaniu so psami, teda proti takzvaným množiteľom. Vstúpiť do platnosti by mala najneskôr od polovice roku 2018.

Povinnosť čipovať psov bude mať ich chovateľ do 12 týždňa šteniat, ak sa predajú alebo darujú pred týmto vekom, čipovanie musí chovateľ urobiť skôr. Pre majiteľov zvierat narodených predtým, ako vstúpila novela do platnosti, bude platiť prechodné obdobie do roku 2020. Povinná identifikácia a registrácia psov a ich držiteľov zabezpečí kompletnú evidenciu psov v Centrálnom registri spoločenských zvierat (CRSZ).

Kontrola aj bez prítomnosti polície

V rámci opatrení proti množiteľom bude agrorezort prostredníctvom štátneho podniku Plemenárske služby schopný vykonávať DNA testy, ktoré odhalia pravdivú informáciu o matke čipovaného psa, čím sa významne obmedzia špekulácie nelegálnych množiteľov.

Zefektívni sa aj ochrana práv zvierat najmä pred týraním tým, že sa posilnia právomoci veterinárnych inšpektorov. V prípade podozrenia z týrania budú mať právo vstúpiť na pozemok aj bez prítomnosti polície. Novela za jej porušenie zavádza sankcie do 800 eur pre fyzické osoby a 3 500 eur pre právnické osoby.

Ministerstvo si posvieti aj na cirkusy

Majitelia zvierat budú za nich niesť v prípade napadnutia človeka aj trestnoprávnu zodpovednosť. Nezodpovedným vlastníkom bude hroziť trest odňatia slobody až na osem rokov. Novela reaguje aj na travičov a prípady nálezov otravy či žiletiek na verejných priestranstvách. Za týranie zvieraťa sa bude považovať aj to, keď zviera nezomrie hneď, ale bude nevyhnutná jeho eutanázia.

Novela sa venuje aj zneužívaniu divo žijúcich zvierat v cirkusoch. Ministerstvo pôdohospodárstva pripravuje novú vyhlášku definujúcu druhy, ktoré nesmú cirkusy využívať na vystúpenia neprirodzené týmto zvieratám.

„Určite nechceme cirkusy diskriminovať, chceme však ochrániť najrizikovejšiu skupinu divo žijúcich zvierat pred ich zneužívaním. Prevádzkovatelia cirkusov sa budú musieť zaregistrovať Štátnej veterinárnej a potravinovej správe, ktorá bude vydávať, pozastavovať a zrušovať rozhodnutia o schválení pre cirkusy,“ uzavrela Matečná.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #zviera #práva zvierat #protimnožiteľský zákon