Sýkorovec Vincko je opäť vo väzbe, pre doteraz neriešené vraždy

Člena gangu sýkorovcov Ivana C., prezývaného Vincko, zobral do väzby sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici.

28.09.2017 20:11
debata (1)

Vincko čelí obvineniam z troch doteraz neriešených vrážd, a nedovoleného ozbrojovania. Sudca akceptoval názor prokurátora, že ide o novú vec a je možné zobrať do väzby obvineného „sýkorovca“. Uznesenie o väzbe nie je právoplatné, pretože prokurátor i obvinený podali voči nemu sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd SR.

Ivan C. je neprávoplatne odsúdený na doživotie v súvislosti s kriminálnou činnosťou skupiny sýkorovcov pod vedením Róberta L. zvaného Kýbel. Zákonná maximálna päťročná väzba sa mu skončila 25. septembra. Hneď na to ho obvinili ako člena organizovanej skupiny z nedovoleného ozbrojovania a z účasti na troch vraždách v rokoch 1998 až 2000, z toho jednej v Českej republike. Podrobnosti o skutkoch prokurátor neuviedol.

Skupinu „sýkorky“, ktorej bol Ivan C. členom, stíhajú za založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, viaceré vraždy, všeobecné ohrozenie a iné trestné činy. Obžalovaní sa priamo alebo ako spolupáchatelia či účastníctvom podieľali na zavraždení bratov Diničovcov, Romana Deáka, Miloša Piliara, Alojza Házyho a Dalera Hlavačku.

Podľa svedkov sa Róbert L., zvaný Kýbel, stal šéfom zločineckej skupiny sýkorovcov po smrti pôvodného bossa Miroslava Sýkoru, ktorého zavraždili vo februári 1997.

Skupina pôsobila v Bratislave a okolí. Na konte majú vydierania, výpalníctvo, vraždy a inú kriminálnu činnosť. Kýbel, pre svoju krutosť prezývaný v gangu aj Gestapák, bol na úteku od začiatku roka 2012. Prvý zatykač na neho vydali 24. júla 2012, postupne pribudli ďalšie. Zadržali ho v Nemecku koncom roka 2015.

Hlavné pojednávanie so „sýkorkami“ sa začalo v januári 2015 v neprítom­nosti Róberta L., Martina B. a Jozefa R. Proces mal vyvrcholiť 12. októbra 2015, tesne predtým však na Morave zadržali hľadaného Martina B., zvaného Rus, a o dva týždne v Nemecku Róberta L. Tým sa proces predĺžil.

Na pojednávaní nebol prítomný Jozef R., ktorý je vo väzení v Maďarsku. Oba rozsudky v tejto veci Najvyšší súd SR zrušil, odňal prípad senátu Špecializovaného trestného súdu a prikázal konať Krajskému súdu v Banskej Bystrici.

Hlavné pojednávanie po prevzatí veci senát Krajského súdu v Banskej Bystrici stanovil na koniec októbra.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #mafia #sýkorovci #Špecializovaný trestný súd #Vincko