Expolicajtov z Nových Zámkov súd uznal vinnými z úplatkárstva

Za vinných podľa obžaloby uznal v pondelok senát na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici dvojicu bývalých policajtov z Obvodného oddelenia v Nových Zámkoch. Za zločin prijímania úplatku v súbehu so zneužívaním právomoci verejného činiteľa v spolupáchateľstve dostal 36-ročný Marián F. šesť rokov a jeho 35-ročný kolega Alexander L. tiež šesť rokov nepodmienečne.

02.10.2017 18:20
debata (2)

Súd im zároveň každému uložil peňažný trest päťsto eur a na päť rokov zakázal pôsobenie v Policajnom zbore SR. Korupciu spáchali v marci 2015, keď od trojice vlamačov do garáže žiadali úplatok dvetisíc eur s tým, že vec sa nebude vyšetrovať, lebo zničili dôkazy. Rozsudok nie je právoplatný. Obžalovaní expolicajti ani ich obhajca sa na vyhlásení rozsudku nezúčastnili a k verdiktu sa vyjadria po doručení. Prokurátor navrhoval sedem rokov odňatia slobody a k rozsudku sa vyjadrí v zákonnej lehote.

Obžalovaní, ktorí v čase skutku boli zaradení ako referenti s územnou a objektovou zodpovednosťou na Obvodnom oddelení PZ Nové Zámky, iniciovali v marci 2015 stretnutie s Jozefom D. a jeho kamarátom Jurajom B. Policajti vedeli, že dvojica s ďalším komplicom sa vlámala do garáže. Preto navrhli, že za dvetisíc eur zničia dôkazy proti nim. Vlamači mali doniesť peniaze na stanovené miesto v rozpätí štyroch hodín. V krátkom čase sa trojici podarilo od príbuzných a známych zohnať iba 1 500 eur. Policajtom však odovzdal Jozef D. len 1 450 eur, pretože 50 eur si nechali na alkohol.

Obžalovaní vyhlásili, že sú nevinní a od nikoho nikdy nežiadali peniaze. Trojicu vlamačov, ktorá za krádež náradia z garáže nakoniec bola odsúdená, označili za nevierohodných svedkov a ich tvrdenia za nehorázne klamstvá. Pre Jozefa D., ktorý im úplatok odovzdal, žiadali vyšetrenie duševného stavu, ale senát im nevyhovel. Expolicajti opakovane poukázali na to, že od nadriadených dostali pochvalu, lebo zadržali v Nových Zámkov prevádzačov so skupinou migrantov, ktorí im núkali deväťsto eur, ale nezobrali ich. V prípravnom konaní expolicajti odmietli vypovedať. Na hlavnom pojednávaní predniesli svoje verzie údajného korupčného konania, ale na otázky súdu a prokurátora neodpovedali.

Expolicajt Alexander L. dostal súhrnný trest šesť rokov, pretože v roku 2015 ho odsúdili na podmienku za zneužitie právomoci verejného činiteľa.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Špecializovaný trestný súd #úplatkárstvo #expolicajti