Sulík si dal vypracovať prieskum o únii, Fico hovorí o manipulácii

Podľa prieskumu, ktorý si strana Sloboda a Solidarita dala vypracovať agentúrou Polis Slovakia, respondenti odmietajú európske jadro. Premiér Robert Fico v reakcii na prieskum uviedol, že líder SaS Richard Sulík "to dáva na Kotlebu a na Mečiara".

05.10.2017 15:09, aktualizované: 16:20
debata

Ľudia podľa tohto prieskumu, ktorý robili od 8. do 16. septembra na vzorke 1 027 respondentov starších ako 18 rokov na území celej SR, odmietajú ísť do jadra, ak by to znamenalo zvyšovanie daní, platenie ďalších peňazí do Grécka, prijímanie utečencov a ručenie za vklady problémových západoeurópskych bán­k.

Na otázku: „Premiér R. Fico hovorí, že by sa Slovensko malo snažiť byť v jadre EÚ. Súhlasíte s výrokom, že Slovensko musí byť súčasťou takzvaného jadra EÚ, aj keby to znamenalo zvyšovanie daní na dorovnanie sa západoeurópskym štátom?” odpovedalo 52,4 percenta respondentov nie, pričom 15,6 percenta z nich si zvolilo odpoveď skôr nie ako áno a 36,8 percenta hovorí rozhodne nie.

Za jadro aj napriek zvyšovaniu daní sa vyjadrilo 25,6 percenta respondentov, pričom 10,4 percenta z nich tvrdí rozhodne áno a 15,2 percenta skôr áno ako nie. Odpovedať nevedelo 22 percent opýtaných.

S výrokom, že Slovensko musí byť súčasťou spomínaného jadra EÚ, aj keby to znamenalo platenie ďalších peňazí do Grécka, nesúhlasí 68,4 percenta opýtaných, pričom 17,5 percenta uviedlo možnosť ‚skôr nie ako áno‘ a 50,9 percenta uviedlo ‚rozhodne nie‘.

S výrokom súhlasí 14,6 percenta respondentov. Rozhodne áno pritom povedalo 4,8 percenta a možnosť skôr áno ako nie si vybralo 9,8 percenta opýtaných. Odpovedať nevedelo 17 percent účastníkov prieskumu.

Jadro s kvótami na utečencov nechce 65,3% opýtaných

Ďalšia otázka znela: „Súhlasíte s výrokom, že Slovensko musí byť súčasťou spomínaného jadra EÚ, aj keby to znamenalo súhlas s prerozdeľovacími kvótami na utečencov?“ Tu 65,3 percenta opýtaných tvrdí že nie, pričom skôr nie ako áno hovorí 16,4 percenta a rozhodne nie uviedlo 48,9 percenta respondentov.

Odpoveď áno zvolili 17,8 percenta oslovených agentúrou, pričom rozhodne áno hovorí 6,6 percenta a skôr áno ako nie hovorí 11,2 percenta opýtaných. Odpovedať nevedelo 16,9 respondentov.

Na otázku: "Súhlasíte s výrokom, že Slovensko musí byť súčasťou spomínaného jadra EÚ, aj keby to znamenalo súhlas s ručením za vklady problémových západoeurópskych bánk?“ odpovedalo nie 60,4 percenta opýtaných, z nich 47,7 percenta hovorí rozhodne nie a 12,7 percenta skôr nie ako áno. Kladne odpovedalo 10,2 percenta účastníkov prieskumu, pričom skôr áno ako nie uviedlo 5,4 percenta a rozhodne áno 4,8 percenta. Odpovedať nevedelo 29,4 percenta respondentov.

Fico: Sulík to dal na Kotlebu a na Mečiara

Premiér Robert Fico reagoval na prieskum verejnej mienky, ktorý si dala urobiť strana Sloboda a Solidarita na svojom facebookovom profile.

"Ja už naozaj neviem, či sa mám smiať alebo plakať. Pamätám si, keď v roku 1997 Vladimír Mečiar zorganizoval referendum a pýtal sa ľudí, či chcú ísť do NATO aj za cenu, že tu budeme mať jadrové zbrane a cudzie vojenské základne. Samozrejme, on do NATO nechcel ísť, tak sa snažil vytvoriť nejaký obraz cez referendum, prieskumy verejnej mienky, že ľudia sú proti vstupu do NATO. Nikto od nás nechcel žiadne základne, nemáme tu ani jadrové zbrane a ľudia nakoniec predsa len povedali to, čo chceli povedať.

Máme tu dnes pravdepodobne ďalšieho Mečiara, ktorý sa volá Richard Sulík. Ak sa pozriem na manipuláciu s verejnosťou, ktorú spustil cez prieskum verejnej mienky, tak mám pochybnosti o tom, čo tento človek je, alebo nie je schopný urobiť proti tejto krajine," povedal Fico vo videu.

Zdôraznil, že nikto nikdy neformulovať také požiadavky, na aké sa pýtala SaS. „Nikto nikdy. Jadro EÚ nie je spojené ani s migráciou, ani s rovnakými daňami. Jadro Európskej únie je predovšetkým o tom, či chceme byť s tými najlepšími a najsilnejšími. Pán Sulík to jednoducho dal na Kotlebu a na Mečiara,“ vyhlásil ďalej Fico narážajúc na protieurópske a protiatlantické názory Mečiara a šéfa ĽSNS Mariana Kotlebu.

Sulík podľa premiéra preukázateľne dáva najavo, že on a jeho garnitúra nechcú Slovensko v únii, že nechcú byť medzi najsilnejšími, a že sú pre neho bližšie krajiny ako Grécko či iné neúspešné štáty. „Hoci je to na smiech táto manipulácia, je dobré, že tento prieskum zorganizovali, lebo ukázali, čo s touto krajinou urobia, ak by mali niekedy príležitosť ju riadiť,“ uzavrel Fico.

K dnes zverejnenému prieskumu sa vyjadrila aj podpredsedníčka koaličného Mosta-Híd Lucia Žitňanská. Ministerka spravodlivosti uviedla, že oni odmietajú robiť zahraničnú politiku na základe prieskumov so sugestívnymi otázkami, ktorých odpoveď je vopred jasná.

debata chyba
Viac na túto tému: #prieskum #SaS #jadro EÚ
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy