Lipšic: Platí tu iný trestný zákon pre predstaviteľov opozície a iný pre predstaviteľov koalície

Pokiaľ ide o predstaviteľov koalície, tam platí iný trestný zákon ako pri predstaviteľoch opozície a sloboda prejavu môže liberalizovať trestné konanie. Povedal to na pondelkovej tlačovej besede exposlanec a právnik poslanca NR SR Igora Matoviča Daniel Lipšic a informoval, že minulý týždeň im doručili uznesenie vyšetrovateľa Krajského policajného zboru v Bratislave v trestnom stíhaní pre trestný čin ohrozenia bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva, kde bol jeden z podozrivých Robert Fico.

09.10.2017 18:08
Daniel Lipšic Foto: ,
Exposlanec a právnik Igora Matoviča Daniel Lipšic.
101

„Vyšetrovateľ prišiel k záveru, že Robert Fico naplnil všetky formálne znaky vrátane úmyselného zavinenia trestného činu ohrozenia daňového tajomstva, ale keďže išlo o tému vo verejnom záujme, keďže sloboda prejavu v politike musí byť veľmi široká, tak nebol naplnený tzv. materiálny znak, teda závažnosť činu, a tým pádom trestné konanie prerušil. Prerušil ho preto, lebo tam boli podozrivé aj ďalšie osoby, ktoré mali Robertovi Ficovi dokumenty kryté daňovým tajomstvom doručiť,“ povedal Lipšic. Zároveň dodal, že Fico tvrdil, že sa tak stalo niekedy pred parlamentnými voľbami v Hrnčiarovciach nad Parnou. Podľa Lipšica žiadny svedok nepotvrdil, že by niekto premiérovi nejaké dokumenty dával. Tvrdenie Fica podľa Lipšica nepotvrdzujú žiadne ďalšie dôkazy, skôr ho vyvracajú.

Lipšic citoval z uznesenia, podľa ktorého predseda vlády Fico „naplnil formálne znaky prečinu ohrozenia bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva“. Vyšetrovateľ však vykonal test proporcionality, po ktorom prišiel k záveru, „že sloboda prejavu v tomto konkrétnom prípade musí mať prednosť“.

„Nehovorím to rád, ale tak dvojaký meter v principiálne neodlišiteľných situáciách sa na Slovensku ešte asi nevyskytol,“ uviedol s tým, že voči rozhodnutiu podali sťažnosť. Poukázal, že pri Matovičovom prípade sloboda prejavu nehrala takú rolu. Podľa Lipšica bol trestný čin od začiatku zle kvalifikovaný, lebo bol kvalifikovaný len ako prečin, čo umožnilo prerušiť konanie voči Ficovi. „Ja považujem osobne, aj ako právnik, za veľmi skľučujúce, ak máme stav evidentne dokumentovaný týmito rozhodnutiami, keď predstavitelia opozície, takpovediac musia dodržiavať pravidlá grécko-rímskeho zápasenia, ale predstavitelia vládnej koalície môžu zápasiť voľným štýlom. To je v právnom štáte neprijateľné,“ uzavrel Lipšic.

Tlačový odbor Úradu vlády v pondelok uviedol, že po tom, čo páni Lipšic a Matovič napáchali sa čudujú, "že majú ešte odvahu sa postaviť pred verejnosť a moralizovať“.

Matovič je obžalovaný z ohovárania

Matovič minulý týždeň na margo obžaloby za ohováranie premiéra povedal, že ju považuje za zdvihnutý prst voči všetkým ľuďom, ktorí by chceli poukazovať na nezákonnosti. Ako 5. októbra uviedol na brífingu, Slovensko sa podľa neho začína podobať na „diktatúry stredoafrického priestoru“. „Tam platí, že kto vlastní štát, vlastní pravdu,“ vyhlásil. Podľa Matoviča je absurdné, aby prípad údajného ohovárania vyšetroval vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry, ktorá sa má zaoberať korupciu za milióny eur. Kritizoval tiež to, že rovnaký vyšetrovateľ mal na starosti jeho prípad údajného ohovárania aj vyšetrenie podozrení, že predseda vlády má v Belize účet na iné meno a na ňom milióny dolárov. „Vyžiadali si oficiálne stanovisko, že Robert Fico nemá v Belize účet pod svojím menom a to im stačí,“ povedal s tým, že polícia ani prokuratúra neurobili žiadne reálne kroky, aby preverili jeho podanie.

Daniel Lipšic ako Matovičov obhajca kritizoval dvojaký meter štátnych orgánov voči rôznym politikom. Obžalobu voči Matovičovi označil Lipšic za „flagrantné zneužívanie orgánov činných v trestnom konaní na politický boj“. Podľa neho politické zásahy kazia dôveryhodnosť inštitúcií ako polícia a prokuratúra.

Prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry podal na Igora Matoviča obžalobu za trestný čin ohovárania. Matovič v júli 2015 vyhlásil, že mu anonymný zdroj oznámil, že premiér Robert Fico s manželkou majú v stredoamerickom štáte Belize prostredníctvom schránkovej firmy uložených viac ako 600 miliónov dolárov. Predseda vlády na následnej tlačovej besede tvrdenia poprel s tým, že poslancove výroky nesú znaky trestného činu ohovárania.

Minulý týždeň premiér krok orgánov činných v trestnom konaní nechcel komentovať. „Nikdy som nekomentoval rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní a ani to nebudem robiť. Chcem, aby pracovali absolútne nezávisle,“ odpovedal na brífingu na novinársku otázku premiér.

Prípadom údajného ohovárania sa začala zaoberať polícia, pričom Matoviča aj obvinili. Obvinenie v decembri 2016 zrušil prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry. Stíhanie podľa medializovaných informácií obnovili na pokyn Generálnej prokuratúry SR.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
101 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Daniel Lipšic #Igor Matovič #obžaloba