Odsúdili troch ľudí v kauze machinácií pri verejnom obstarávaní v Nitre

11.10.2017 18:35

Za podiel na machináciách pri verejnom obstarávaní v samosprávnom kraji Nitra odsúdili troch obžalovaných

Na podmienečné tresty odňatia slobody za podiel na machináciách pri verejnom obstarávaní v rámci Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) odsúdil dnes senát na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici troch zo štvorice obžalovaných podnikateľov. Emila G. spod obžaloby senát oslobodil, pretože sa nepreukázalo, že skutok spáchal. Ide už o druhý verdikt súdu v tejto veci. Rozsudok nie je právoplatný, prokurátor a dvaja z obžalovaných sa voči nemu odvolali.

Machinácie súviseli s plánovanou výstavbou budovy pre úrad NSK. Obžalovaní údajne nastavili podmienky verejného obstarávania tak, aby sa víťazom súťaže kraja stala vopred dohodnutá spoločnosť. Išlo o výber dvoch firiem na stavebný dozor a jednej na externého obstarávateľa, ktorý mal vybrať dodávateľa stavby. Trestnú činnosť spáchali obžalovaní od marca do septembra 2011, keď sa uskutočňovali verejné obstarávania. Zadržali ich v máji 2012.

Po prvý raz banskobystrický senát ŠTS rozhodol v apríli 2016

Predseda senátu ŠTS za špecifikum prípadu označil fakt, že zo šiestich stíhaných dvaja sa priznali hneď a s prokurátorom uzavreli dohodu o vine a treste. Tretí obžalovaný 62-ročný Roman K. z Nitry, urobil vyhlásenie o vine na hlavnom pojednávaní. Dokazovanie sa potom vykonávalo iba voči 64-ročnému Emilovi G., 50-ročnému Ľubošovi M. a 52-ročnému Emilovi B.

Po prvý raz banskobystrický senát ŠTS rozhodol v apríli 2016. Troch obžalovaných uznal za vinných, jedného z nich na základe vyhlásenia o vine. Údajného lídra kauzy Emila G. z Nitry oslobodil. Po odvolaní prokurátora a obžalovaných Najvyšší súd SR vec vrátil na doplnenie dokazovania. To sa uskutočnilo v dňoch 9. až 11. októbra 2017. Ale ani doplnené dokazovanie nepreukázalo vinu Emila G. a senát ho opätovne oslobodil. Roman K. dostal za zločin pri machináciách trest 2,5 roka podmienečne, Emil B. a Ľuboš M. za prečin pri machináciách po osem mesiacov podmienečne.

Prokurátor stíhal v kauze machinácií šesť osôb

Pred dvoma rokmi v novembri 2015 súd schválil dohody o vine a treste, ktoré prokurátor uzavrel s dvojicou bývalých vedúcich zamestnancov NSK. Machinácie priznali podpredseda NSK Vladislav Borík a vedúca oddelenia verejného obstarávania Gabriela Šranková. Obaja dostali zhodne po tri roky odňatia slobody s podmienečným odkladom výkonu trestu na štyri roky a probačným dohľadom súdu. Ich prípady sú právoplatne skončené, pretože voči dohode sa nemožno odvolať.

Prokurátor stíhal v kauze machinácií šesť osôb ako organizovanú skupinu. Senát ŠTS v Banskej Bystrici však konštatoval, že išlo o spolupáchateľstvo.

Po vyhlásení oslobodzujúceho verdiktu Emil G. konštatoval spokojnosť a podotkol, že vďaka obhajcovi sa podarilo dokázať, že je nevinný. Poznamenal, že mu kauza ubrala sedem rokov zo života, pritom obvinenia boli znôškou poloprávd a domnienok.

#rozsudok #súdy #verejné obstarávanie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Irigo Aranžmán veniec Home oranžový

Irigo Aranžmán veniec Home oranžový

29,99
Sweet Rose Gerbera Mix

Sweet Rose Gerbera Mix

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk