Bloger Ján Benčík si v Bruseli prevzal Cenu Európskeho občana

11.10.2017 20:32

Jána Benčíka na cenu nominoval slovenský europoslanec Ivan Štefanec.

Bloger a občiansky aktivista Ján Benčík si dnes v sídle Európskeho parlamentu (EP) v Bruseli slávnostne prevzal Cenu Európskeho občana. O udelení ceny rozhodol europarlament v júni tohto roka. Benčíka na cenu nominoval slovenský europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec (KDH). Agentúru SITA o tom informoval europoslanec Ivan Štefanec (KDH, EPP).

„Vážim si toto ocenenie a chcel by som ho venovať všetkým ľuďom na Slovensku aj v Európe, ktorí sa denne zapájajú do boja proti prejavom extrémizmu, či už v online svete, alebo vo svojom okolí. Som rád, že ako u nás, tak aj v mnohých iných krajinách vznikajú občianske iniciatívy, ktoré sa týmto nebezpečenstvom aktívne zaoberajú. Žiaľ, extrémisti sú často krok pred nami a vlády by mali v záujme zachovania slobody a demokracie robiť viac pre odhaľovanie a trestanie ich činnosti,“ cituje tlačová správa oceneného Benčíka. Podľa Štefanca je Benčík „príkladom statočného občana, ktorý sa nechce len nečinne prizerať nárastu extrémizmu na internete aj v reálnom živote, ale sám zbiera o aktivitách extrémistov dôkazy a publikuje ich. Svojou činnosťou, ktorú vykonáva zadarmo, vlastne supluje bezpečnostné orgány štátu“.

Cenu európskeho občana udeľuje Európsky parlament od roku 2008 jednotlivcom a inštitúciám, ktoré sa mimoriadne zaslúžili o obranu európskych hodnôt, medzinárodnú spoluprácu, či svojou činnosťou pomáhajú svojmu okoliu. V roku 2014 ju na nomináciu Štefanca získala Eva Siracká z Ligy proti rakovine.

#Ján Benčík
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Irigo Aranžmán veniec Home oranžový

Irigo Aranžmán veniec Home oranžový

29,99
Sweet Rose Gerbera Mix

Sweet Rose Gerbera Mix

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk