Mimoriadna schôdza o kauze 64-miliónovej odmeny za Gabčíkovo sa začne v stredu

Opoziční poslanci sa chcú venovať aj iným podobným zmluvám, ktoré uzavrel štát s advokátskymi kanceláriami.

16.10.2017 13:23
debata (24)

Podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky Béla Bugár (Most-Híd) zvolal mimoriadnu schôdzu parlamentu na stredu 18. októbra o 14:00. Informoval o tom tlačový odbor Kancelárie NR SR. Poslanci prerokujú jediný bod programu, a to „návrh skupiny poslancov NR SR na prijatie uznesenia NR SR k ďalšiemu postupu vlády SR a vyvodeniu zodpovednosti vo veci predražených právnych služieb, ktoré má štátna akciová spoločnosť MH Manažment, a. s. vyplatiť advokátskej kancelárii JUDr. Radomíra Bžána ako odmenu za spor so spoločnosťou Enel o Vodnú elektráreň Gabčíkovo“.

Opozícia vyzbierala podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR, na ktorej chce rokovať o kauze 64-miliónovej odmeny pre advokátsku kanceláriu za vyhratú medzinárodnú arbitráž o Vodnú elektráreň Gabčíkovo. „Mimoriadnu schôdzu parlamentu v tejto veci zvolávame napriek tomu, že minister Žiga časť našich požiadaviek už splnil. Vláda sa v tejto veci musí oveľa aktívnejšie snažiť a odmenu pre právnika ešte znížiť. Okrem toho nikto nevie, koľko zmlúv s takýmito odmenami pre právnikov máme,“ povedala minulý týždeň na tlačovej besede poslankyňa za hnutie OĽaNO Veronika Remišová.

Opoziční poslanci sa chcú na mimoriadnej schôdzi venovať aj iným podobným zmluvám, ktoré uzavrel štát s advokátskymi kanceláriami. „Poviem jeden príklad za všetky. Ministerstvo životného prostredia uzatvorilo v auguste podobnú zmluvu s podielovou odmenou 10 %. Pred pár dňami ju potichu zrušili,“ dodala Remišová s tým, že podrobnosti poskytne neskôr. Opozícia navrhuje v uznesení týkajúcom sa zvolávanej mimoriadnej schôdze, aby sa urobil audit všetkých právnych zmlúv, ktoré uzavreli ministerstvá. Ako uviedol predseda strany SaS Richard Sulík, ak sa koalícia pokúsi mimoriadnu schôdzu zablokovať napríklad svojou neprítomnosťou alebo neschválením jej programu, opozícia začne zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej sa pokúsia odvolať ministra hospodárstva. „Spravili sme ústretový krok. Chcem veriť, že koalícia bude mať v sebe toľko slušnosti, že sa na túto schôdzu dostaví a schváli program,“ konštatoval Sulík.

Minister hospodárstva Peter Žiga pre spomínanú kauzu odvolal z funkcie celú dozornú radu spoločnosti MH Manažment, ktorá podpísala zmluvu o odmene s advokátskou kanceláriou Radomíra Bžána. Ako uviedol na tlačovej besede, po zmenách stanov prídu o svoje funkcie aj členovia predstavenstva. Minister zopakoval, že podľa neho adekvátnou odmenou pre advokátov by bola odmena vo výške zákonnej tarify, teda na úrovni 1 až 2 % z celkovej vysúdenej sumy. V spore o Vodnú elektráreň Gabčíkovo sa súdilo o zhruba 700 miliónov eur. Podľa ministra mala advokátska kancelária pôvodne zinkasovať až 77 miliónov eur. Po veľkej medializácii sa následne tento týždeň vedenie MH Manažmentu dohodlo s právnikmi na odmene vo výške 17,64 milióna eur.

Žiga potvrdil, že zmluva medzi MH Manažmentom a právnickou kanceláriou Radomíra Bžána ešte môže byť vyhlásená za neplatnú. „Na základe názoru advokátskej komory pracujeme s tézou, že účinnosť a platnosť zmluvného vzťahu medzi štátom a dodávateľom právnych služieb je podmienená zverejnením celého zmluvného vzťahu. V tejto chvíli skúmame, či predmetná zmluva bola riadne zverejnená aj s prílohami. Je to iba téza a čakáme na výsledok právnych analýz,“ konštatoval Žiga. Opozícia je však vo veci zneplatnenia zmluvy opatrná a upozorňuje na možné finančné škody v prípade súdnych sporov s dotknutou advokátskou kanceláriou.

24 debata chyba
Viac na túto tému: #Gabčíkovo #mimoriadna schôdza #Radomír Bžán