O Ruskovej väzbe rozhodne sudca

Bývalý šéf televízie Markíza a expolitik Pavol Rusko, ktorý je podozrivý z objednania vraždy svojej bývalej obchodnej spoločníčky, zostáva zatiaľ v policajnej cele. Či bude vyšetrovaný na slobode, alebo za mrežami, sa ukáže najneskôr v sobotu. Bratislavský krajský prokurátor podal v stredu návrh na jeho väzbu, sudca má teraz na rozhodnutie 72 hodín.

25.10.2017 19:07
pavol rusko Foto: ,
Pavol Rusko je podozrivý z toho, že si v roku 1997 v podsvetí objednal vraždu svojej spoločníčky Sylvie Volzovej.
debata (145)

Policajný vyšetrovateľ žiadal pre Ruska väzbu, s čím prokurátor súhlasil. „Po preštudovaní predmetného spisového materiálu sa dozorový prokurátor stotožnil s podnetom vyšetrovateľa a podal na Okresný súd Bratislava II návrh na vzatie do väzby obvineného Pavla R.,“ uviedol hovorca bratislavskej krajskej prokuratúry Michal Šúrek.

Rusko je zadržaný od pondelka. Vraždu svojej bývalej obchodnej spoločníčky Sylvie Volzovej si mal objednať v podsvetí. V roku 1997 sa mal obrátiť na bývalého bosa banskobystrického podsvetia Mikuláša Černáka, ktorý si odpykáva doživotný trest. Za likvidáciu Volzovej mu Rusko mal ponúknuť 20 miliónov korún (viac ako 650-tisíc eur). Ešte predtým však mali Volzovú uniesť a donútiť ju prepísať jej obchodný podiel.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry v tejto veci vzniesol obvinenie proti štyrom osobám. Konkrétnejšie informácie o prípade polícia nechcela uviesť. Odvoláva sa na prebiehajúce vyšetrovanie. Policajti vypočúvali nielen Ruska, ale aj Černáka a jeho bývalého spolupracovníka Miloša Kaštana. Ten mal polícii potvrdiť, že prebral od Ruska zálohu 500-tisíc korún. Štvrtou obvinenou osobou má byť Róbert Lališ, ktorého majú vypočuť začiatkom budúceho týždňa.

Kontakt s Černákom nepopiera

Ďalší osud Ruska závisí teda od rozhodnutia sudcu. „Záleží na sudcovi, aby preveril, či je dôvod väzby. Rovnako musí preveriť aj všetky okolnosti skutku, aj samotné obvinenie,“ povedala odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská. Sudca má podľa nej na rozhodnutie 72 hodín, pretože Rusko je obvinený z obzvlášť závažného zločinu. Za iných okolností môže sudca rozhodnúť do 48 hodín. Jedným z dôvodov väzby podľa Kurilovskej je, že v jeho prípade mu hrozí vysoký trest. Ďalším dôvodom môže byť útek do zahraničia. „Tých dôvodov na väzbu je viac,“ povedala odborníčka. Podľa nej sa však pokojne môže stať, že bude vyšetrovaný aj slobode. Stretnutie Ruska s Černákom sprostredkoval podnikateľ Ján Kováčik, ktorý sa v tom čase s Ruskom poznal. Neskôr sa stal jeho obchodným partnerom, keď v roku 2001 odkúpil podiel v televízii Markíza od Sylvie Volzovej. „Pavlovi Ruskovi som na jeho žiadosť sprostredkoval kontakt na Mikuláša Černáka prostredníctvom Miloša Kaštana. Podľa jeho slov si chcel u neho overiť nejaké informácie,“ povedal Pravde Kováčik, ktorý dnes pôsobí vo funkcií prezidenta Slovenského futbalového zväzu. Viac sa Ruska nepýtal.

Rusko kontakt s Černákom nepopiera. Dôvodom malo byť, že si chcel u Černáka overiť informáciu, že obeťou likvidácie mal byť, naopak, on. Ruskov advokát Marek Para informoval, že jeho klient sa cíti nevinný. Advokát nevidí ani dôvod na väzbu. Podľa neho Ruskova verzia je „oveľa prijateľnejšia ako v rozpore s logikou ponímaná verzia Černáka“.

Černákov advokát František Polák: Černák oznámenie na Ruska nedával

Advokátka Miloša Kaštana Emília Matrtajová potvrdila Pravde, že jej klient prevzal od Ruska zálohu. „Môžem potvrdiť, že môj klient prevzal 500-tisíc korún ako zálohu na likvidáciu Volzovej, peniaze prevzal od Ruska na parkovisku pred hotelom Holiday Inn a uviedol to aj vyšetrovateľovi do spisu,“ povedala Matrtajová. Na parkovisku pred bratislavským hotelom boli podľa nej viacerí svedkovia. Komu následne Kaštan peniaze odovzdal, advokátka nechcela uviesť. Dodala, že kým nebude vypočutý aj ďalší obvinený Lališ, tak nechce komplikovať vyšetrovanie. Lališ ma byť podľa nej vypočutý v pondelok.

Černákov advokát František Polák poznamenal, že trestné oznámenie na Ruska nebola iniciatíva jeho klienta, oznámenie nedával. Polícia pritom už od roku 2014 vedela, čo mal žiadať Rusko od Černáka. „Vtedy hovoril aj o skutkoch, ktoré neboli polícii známe. Medzitým poskytol niektoré operatívne informácie. Pred pár dňami alebo týždňami ho navštívili príslušníci polície, ktorí túto vec rozpracúvali a zrealizovala sa až teraz,“ ozrejmil Polák. Zároveň povedal, že Černák hovoril len o skutkoch, ktorých sa dopustil sám alebo na ktorých sa sám zúčastnil. „Nehovorí o trestných činoch z druhej ruky,“ doplnil. Proti Černákovi bolo vznesené obvinenie za trestný čin vraždy spolupáchateľstvom v štádiu prípravy. Ku skutku sa podľa jeho advokáta priznal. Polícia do uzávierky neodpovedala, či o tomto skutku vedela od Černáka už pred rokmi a prečo nekonala.

Černáka polícia zatkla v decembri 1997, je odsúdený na doživotie za násilné trestné činy a vraždy. Po 25 rokoch môže požiadať o zmiernenie trestu. Otázkou je, či si výpoveďami nechce zlepšiť vyhliadky na podmienečné prepustenie na slobodu a či sa dá vôbec Černákovi veriť. Podľa Kurilovskej náš Trestný poriadok nehovorí o tom, ktorý dôkaz je najvýhodnejší. „Aj svedecká výpoveď takéhoto človeka je výpoveď,“ povedala. „Som však presvedčená, že vznesenie obvinenia voči Ruskovi nie je založené len na výpovedi Černáka. Musia tam byť aj ďalšie podporné dôkazy alebo výpovede, ktoré potvrdzujú Černákovo svedectvo,“ uzavrela Kurilovská.

Text z agentúry sme vymenili za autorský článok denníka Pravda.

© Autorské práva vyhradené

145 debata chyba
Viac na túto tému: #vražda #väzba #prokurátor #Pavol Rusko #Sylvia Volzová