Súd rozhodol, že exposlanec Smeru Jánoš nespáchal zločin

Okresný súd v Prievidzi rozhodol v prípade kauzy exposlanca Smeru Vladimíra Jánoša.

25.10.2017 14:53 , aktualizované: 16:15
Vladimír Jánoš Foto: ,
Vladimír Jánoš počas pojednávania.
debata (104)

Exposlanec Smeru Vladimír Jánoš si v stredu vypočul verdikt súdu v kauze týrania blízkej a zverenej osoby. Senát Okresného súdu v Prievidzi rozhodol, že Jánoš nespáchal zločin, za ktorý mu hrozil trest odňatia slobody na sedem až 15 rokov, ale iba priestupok. Prokurátorka však na mieste podala sťažnosť. Vec tak bude ešte prejednávať Krajský súd v Trenčíne.

Sudca Okresného súdu pred vyhlásením uznesenia zopakoval, čoho všetkého sa podľa prokuratúry Jánoš dopustil. „Manželke spôsoboval psychické utrpenie, u manželky a dcéry vyvolával strach, úzkosť, stres, až obe stratili pocit bezpečia,“ povedal sudca. Prokuratúra ďalej vinila Jánoša z toho, že manželku aj s dcérou Jasmínkou opakovane vyháňal z bytu so slovami, že je to jeho byt a manželke vulgárne nadával. Ivete zakazoval stretávať sa s jej rodinou, vykrúcal jej ruky, škrtil ju a kričal, že ju zabije. Vyhrážať sa jej mal aj pištoľou. Dcére mal spôsobovať psychické utrpenie aj tým, že vykopol dvere na byte, vytrhol retiazku a dcéru polieval vodou, keď nevstala ráno z postele.

„Uvedeným konaním rozrušil maloletú, ktorá viackrát dostala panický záchvat, v dôsledku čoho s ňou musela ísť Iveta Jánošová viackrát na lekársku pohotovosť,“ uzatvára obžaloba.

Súd: Skutok vykazuje znaky priestupku

Jánošovi však napokon pomohli výpovede svedkov, ktorí do tvrdili, že s dcérkou mal dobrý vzťah a najmä výpoveď súdnej znalkyne z odboru psychológia. "Po rozsiahlom dokazovaní na hlavnom pojednávaní súd dospel k záveru, že vykonaným dokazovaním nebolo preukázané, že by obžalovaný naplnil zákonné znaky zločinu týrania blízkej a zverenej osoby. Teda, že by týral blízke osoby a spôsoboval im psychické utrpenie ponižovaním, pohŕdavým zaobchádzaním, vyhrážaním, vyvolávaním strachu a stresu, citovým vydieraním a iným správaním, ktoré by ohrozovalo ich psychické zdravie.

Podľa názoru súdu skutok popísaný v obžalobe vykazuje znaky priestupku proti občianskemu spolunažívaniu," vysvetlil sudca. Okresný súd v Prievidzi preto prípad odstúpil Okresnému úradu v Prievidzi, Odboru všeobecnej vnútornej správy, na prejednanie priestupku.

Sudca: Jánošová pri výpovediach klamala

„Z vykonaného dokazovania a hlavne zo záverov znaleckého posudku a z výpovede znalkyne je možné ustáliť záver, že neboli naplnené znaky zločinu týrania blízkej osoby a zverenej osoby, pretože ako vyplýva z tohto posudku a tiež z výpovede znalkyne, Iveta Jánošová, ani poškodená maloletá netrpeli postraumatickou stresovou poruchou ani syndrómom týranej ženy. Zo znaleckého posudku tiež vyplýva, že osobnosť poškodenej Ivety Jánošovej je emočne nestabilná, má nerozvinuté logické myslenie, je senzitívna, má citovú nezrelosť, infantilné postoje v sexuálnej a emocionálnej oblasti. Je zameraná na seba, v kontakte s narcistickou orientáciou. V prípade maloletej poškodenej znalkyňa konštatovala nezrelú štruktúru osobnosti,“ vysvetlil sudca.

Podľa znalkyne je dcéra Jánošovcov Jasmínka nadpriemerne inteligentná a zvýšene citlivá. Aj keď u Jasmínky znalkyňa zistila panickú poruchu, tá podľa nej nesúvisí s trestnou vecou, ale s tým, že má genetický podklad. Na zhoršení jej zdravotného stavu má podľa znalkyne podieľ nielen obžalovaný, ale aj jej matka až tak, že Jasmínka tu vznikol syndróm zavrhnutého rodiča. „Je potrebné konštatovať, že v priebehu posledných niekoľkých rokov došlo v prípade maloletej poškodenej k určitej zmene správania sa voči otcovi aj pod vplyvom svojej matky. Súd vyslovuje v tomto smere názor podporený aj znaleckým posudkom, že správanie sa maloletej poškodenej vedie k syndrómu zavrhnutého rodiča, ktorý vzniká takým spôsobom, že dieťaťu je vštepovaný odpor a kritika voči druhému rodičovi a prejavuje sa tým, že dieťa sústavne neodôvodnene uráža jedného z rodičov,“ uzavrel sudca s tým, že podľa psychologičky Jánošová pri výpovediach klamala.

Jánošová trvá na obvinení

Jánošovú verdikt súdu nepotešil, ale naďalej trvá na tom, že jej exmanžel ju aj ich dcérku týral. „Som veľmi sklamaná z dnešného pojednávania a chcem povedať, že toto je výsledok justície v našom štáte. Takto sa koná spravodlivosť v našom štáte. Chcem osloviť všetky ženy týrané domácim násilím, aby sa nedali, aby netrpeli svojim mužom týranie, aby sa ozvali. Mne to trvalo veľmi dlho, ale nedala som sa, bojujem za svoju dcéru a za pokoj. My sme sa oslobodili. Chcem povedať, že sloboda je v čistom a dobrom svedomí a to ja mám,“ povedala Jánošová. Tú rozhnevala najmä výpoveď psychologičky, ktorá ju označila za klamárku a tiež uviedla, že netrpí syndrómom týranej ženy. Nesúhlasila ani s konštatovaním, že Jasmínka si vytvorila syndróm zavrhnutého rodiča.

Jánoš vraví, že jediné, čo ho v tomto súdnom spore trápi, nie sú noci, ktoré strávil za mrežami policajnej cely, ale jeho dcéra. Politika je teraz to posledné, čo ma zaujíma," uzavrel Jánoš.

Kauza Vladimíra Jánoša

Kauza bývalého smeráckeho poslanca a jeho vtedajšej manželky vypukla začiatkom roka 2015. Na verejnosť prenikla nahrávka, kde hlas podobný Jánošovi vulgárne nadáva manželke. Vysvitlo, že Jánošovci majú manželské problémy dlhodobo. Jánoš sa preto spovedá pred súdom už z údajného týrania, ktorého sa mal dopúšťať od roku 2003 až do februára 2015. Už v roku 2005 pritom podala Iveta proti manželovi sťažnosť na polícii. Tvrdila, že manžel sa jej mal vyhrážať, že ju zabije, na základe doplnenia informácií na druhý deň však polícia usúdila, že niet dôvodu na začatie trestného stíhania.

V marci 2015 však vyrukovala Jánošová s nahrávkou plnou šťavnatých nadávok. Jánoš sa dostavil na políciu a už o pár dní ho predvádzali pred súd v putách. Kým 6. 3. Jánoša zadržali, už 10.3. ho prepustili na slobodu na kauciu 20-tisíc eur. Súdny proces na Okresnom súde v Prievidzi sa začal v marci 2016, doposiaľ však nebol ukončený. Podľa obžaloby sa mal týrania Jánoš dopúšťať na manželke a dcére v byte v Bratislave aj v Prievidzi. Mal im obom spôsobovať psychické utrpenie, čím v nich vyvolával úzkosť, strach a stres. Exmanželka tiež tvrdila, že Jánoš ju opakovane vyháňal z bytu, zakazoval jej stretávať sa s rodinou, vyhrážal sa jej s pištoľou a mal sa na nej dopustiť aj fyzického násilia. Dcéra Jasmínka mala podľa nej preto trpieť panickými úzkostnými záchvatmi. V prípade, ak ho súd uzná vinným, hrozí mu sedem až 15 rokov odňatia slobody.

Jánoš od začiatku vinu popieral a tvrdil, že žiadneho týrania sa ani na manželke, ani na dcérke nedopustil. Prišiel o mandát poslanca Smeru a po rozvode musí platiť na Jasmínku výživné vo výške 600 eur. V priebehu procesu sa tiež vyťahovala rôzna špina, pričom vypukol aj škandál okolo bankoviek, ktoré mal Jánoš baliť doma do alobalu. O kauze balenia peňazí hovorila Jánošová na videu, neskôr však tieto tvrdenia poprela.

© Autorské práva vyhradené

104 debata chyba
Viac na túto tému: #Smer #Vladimír Jánoš