Kauza odmeny za Gabčíkovo: Žiga je pripravený súdiť sa s advokátskou kanceláriou

Kauza odmeny pre advokátsku kanceláriu Radomíra Bžána za vyhratý medzinárodný spor o Vodnú elektráreň Gabčíkovo stále nie je uzatvorená.

25.10.2017 15:36
žiga Foto: ,
Minister hospodárstva SR Peter Žiga počas rokovania mimoriadnej 22. schôdze Národnej rady SR.
debata (2)

Ako uviedol po stredajšom rokovaní vlády na Vodnom diele Gabčíkovo minister hospodárstva Peter Žiga, stále sa čaká na právne stanovisko ministerstva spravodlivosti. „Stále máme tri interpretácie toho, ako by sme mohli postupovať,“ povedal Žiga.

Podľa neho prvou je, že zmluva medzi štátnou spoločnosťou MH Manažment a spomínanou advokátskou kanceláriou je platná, druhou, že je neplatná a treťou, že je sčasti neplatná. „To sú tri právne názory, ktoré v tejto chvíli skúmame. Keď budeme mať právne stanoviská, ktoré potrebujeme, tak budeme verejnosť informovať, ako budeme postupovať,“ dodal Žiga.

Minister si je vedomý, že právnikom patrí za vyhratú medzinárodnú arbitráž o gabčíkovskú elektráreň adekvátna odmena. „V prípade, že pôjdeme cestou, že tá zmluva je neplatná, budeme postupovať podľa advokátskych taríf,“ doplnil Žiga.

Kontrolujú ďalšie zmluvy MH Manažmentu

Minister je pripravený ísť v krajnom prípade aj do súdneho sporu s advokátskou kanceláriou, ktorá je presvedčená, že zmluva je platná a na jej základe patrí kancelárii odmena vo výške viac ako 17 miliónov eur. Advokáti okolo Radomíra Bžána mali pritom pôvodne zinkasovať až 77 miliónov eur. „Sme pripravení využiť všetky právne kroky a postupy, ktoré budeme mať k dispozícii,“ zdôraznil Žiga.

Krízoví manažéri z ministerstva hospodárstva v súčasnosti kontrolujú vo firme MH Manažment aj ďalšie zmluvy s právnikmi. Podľa ministra je problematická aj odmena vo výške necelých osem miliónov eur právnickej kancelárii Dvorecký & Partneri za spor v kauze Port Service. Žiga uviedol, že aj v tomto prípade nie je vylúčené, že bude táto zmluva vyhlásená za neplatnú a výška odmeny tým bude spochybnená.

Minister hospodárstva Peter Žiga na záver dodal, že sa bude snažiť štátny podnik MH Manažment, ktorý prevzal všetky aktivity už neexistujúceho Fondu národného majetku SR, do konca volebného obdobia zrušiť.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Kauza Gabčíkovo #MH Manažment #Radomír Bžán