Podnikateľ Bašternák by mal odškodniť herca Kňažka

Súd sa stotožnil s konštatovaním, že stavebné práce na pozemku podnikateľa viedli k poškodeniu hercovho domu.

27.10.2017 10:30
debata (98)

Podnikateľ Ladislav Bašternák by podľa dnešného verdiktu Okresného súdu Bratislava I mal odškodniť herca Milana Kňažka. Súd sa totiž stotožnil s Kňažkovými tvrdeniami, že stavebné úpravy na pozemku podnikateľa poškodili jeho dom. V žalobe preto žiadal odškodné 54 955 eur, ktoré mu súd priznal. Žalovaný podnikateľ by podľa verdiktu mal zaplatiť aj trovy konania. Rozsudok nie je právoplatný, žalovaný sa voči nemu môže v zákonnej lehote odvolať. Na vynesení rozsudku dnes na súde nebol prítomný žalovaný podnikateľ a ani jeho právny zástupca.

„Prvotnou príčinou poškodenia môjho domu bolo nezabezpečenie stavebnej jamy. Bola 12 až 14 metrov hlboká a bola len tri až štyri metre od nášho domu. A takto bola nezabezpečené dlhé mesiace, pretože v priebehu niekoľkých vegetačných období bola stále nezmenená a to spôsobilo pohnutie domu, kde popraskali zrkadlá alebo obklady a omietky,“ uviedol Kňažko po vyhlásení rozsudku pre médiá. Sudkyňa v odôvodnení rozsudku povedala, že žalovaný podnikateľ konal v rozpore s ustanoveniami Občianskeho zákonníka, a porušil prevenčnú povinnosť, aby zamedzil vzniku škody. Nezabezpečenie svahov jamy podľa súdu preukázateľne spôsobilo pohyb podlaží domu. Znalecký posudok, ktorý konštatoval príčiny poškodenia Kňažkovho domu v súvislosti so stavebnou jamou na susednom pozemku, podľa sudkyne nemožno spochybňovať.

„Kedže som bol v tomto spore úspešný, nemôžem povedať, že som nespokojný,“ povedal Kňažko s tým, že dôležitý je aj ďalší priebeh sporu na odvolacom súde. Ten si podľa vlastných slov netrúfa odhadnúť. Súd prejednával žalobu od roku 2009.
98 debata chyba
Viac na túto tému: #Milan Kňažko #Ladislav Bašternák
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy